Svijet

Musk "zavrće pipu" Trumpu i Republikancima: Mislim da sam učinio dovoljno

Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu i jedan od ključnih finansijera republikanske kampanje Donalda Trumpa prošle godine, najavio je da planira značajno smanjiti svoje političko trošenje u budućnosti.

FOTO: EPA-EFE/TOLGA AKMEN / POO
FOTO: EPA-EFE/TOLGA AKMEN / POO
arhiva

“Što se tiče političkog finansiranja, u budućnosti ću raditi mnogo manje. Mislim da sam učinio dovoljno”, rekao je Musk na ekonomskom forumu u Kataru.

Musk je prošle godine potrošio gotovo 300 miliona dolara kako bi podržao Trumpovu predsjedničku kampanju i druge republikanske kandidate, uključujući desetine miliona dolara za medijske kampanje i aktivnosti na ključnim izbornim bojištima. Njegov glavni politički fond, “America PAC”, odbio je komentarisati novu izjavu.

Iako nije potpuno isključio mogućnost novog ulaganja u politiku, Musk je poručio da će ubuduće biti mnogo oprezniji: “Ako budem imao razlog da trošim na politiku u budućnosti, učinit ću to.”

Ova promjena mogla bi predstavljati veliki udarac za republikance, koji su u Musku vidjeli jednog od najvažnijih donatora i oslonac u izbornim kampanjama.

Musk je također potvrdio da ostaje na čelu kompanije Tesla najmanje još pet godina, pokušavajući tako umanjiti zabrinutost zbog njegove istaknute uloge u administraciji Donalda Trumpa, gdje predvodi Odjel za efikasnost vlasti (DOGE). Taj odjel je, između ostalog, vodio masovne rezove u broju državnih službenika i obustavio veliki dio američke strane pomoći.

Međutim, njegova politička angažovanost izazvala je proteste i bojkot Tesle širom SAD-a i Evrope, što se odrazilo na pad prodaje, ali i vrijednosti dionica kompanije. Od inauguracije Donalda Trumpa u januaru ove godine, dionice Tesle su u padu za oko 20 posto.

Musk je prošlog mjeseca najavio da će smanjiti svoje vrijeme provedeno u administraciji na jedan do dva dana sedmično, pokušavajući uvjeriti ulagače da je i dalje posvećen Tesli.

U javnosti SAD-a mišljenja o Musku su snažno podijeljena po političkim linijama – većina republikanaca ima pozitivno mišljenje o njemu, dok većina demokrata izražava negativan stav. Prema posljednjoj Reuters/Ipsos anketi, 58 posto ispitanika ima negativno mišljenje o Musku, dok 39 posto ima pozitivno.

Musk je u utorak naglasio da je “razumna kontrola” nad Teslom glavni razlog zbog kojeg ostaje generalni direktor. Još prošle godine izjavio je da mu je neugodno širiti Teslu u oblasti vještačke inteligencije i robotike bez najmanje 25 posto glasačke kontrole u firmi.

U martu je pokrenuo pravnu bitku kako bi povratio svoj rekordni kompenzacijski paket od 56 milijardi dolara, koji je poništen odlukom nižeg suda.

Musk je na forumu također poručio da je Tesla već stabilizovala prodaju, s jakom potražnjom izvan Evrope, gdje su političke kontroverze utjecale na reputaciju kompanije.