Dvanaesto festivalsko izdanje koje slavi glumca i glumačku umjetnost otvorit će predstava “Ne daj se generacijo” nastala u koprodukciji Pozorišta mladih Sarajevo i Udruženja Moje Pozorište Sarajevo, autorski projekt Maria Drmaća i Alena Muratovića.
Direktor Narodnog univerziteta Konjic Benjamin Mušinović u razgovoru za Fenu kaže da će ove godine na Festivalu biti osam oficijelnih sadržaja i pet pratećih off programa.
– Opet smo tu jer smatramo dragocjenim očuvati i istrajati u misiji i potrebi za decentralizacijom kulture koja postoji u različitim oblicima poimanja ljudske svijesti, a vjerojatno je u ovom turbulentom vremenu najviše izražena u umjetnosti. Zamislite da ne postoji scena, taj mikrokosmos slobode, gdje barem na trenutak možemo i moramo iskazati sve ono što nas tišti. Borba za humanističke vrijednosti, normalan i civiliziran život, bez ratova i nasilja je nasušna potreba svakog čovjeka koji želi osjećati ljepotu i tragati za njenim smislom, ostvariti protok kreativnosti, otkrivati profinjene estetske i duhovne dimenzije… – istaknuo je Mušinović.
On kaže da na Festival glumca Konjic ove godine dolaze najrecentnije bosanskohercegovačke produkcije, sa naslovima koji su u poslijednje vrijeme obilježili teatarsku scenu u Bosni i Hercegovini.
– Priredit ćemo i tematske off sadržaje te ugostiti pored bh. glumaca i glumica, i goste iz regije – Crne Gore i Hrvatske – naveo je Mušinović.
Nakon predstave “Ne daj se generacijo” koja će otvoriti Festival slijede gostovanja iz BiH i regije. Na programu 12. maja je komedija Kazališta Lectirum Zagreb “Suparnice” u režiji Saše Broz, dok je 16. maja na sceni NU Konjic ansambl Narodnog pozorišta Sarajevo sa komadom Lane Bastašić, rađenom prema istoimenom romanu “Uhvati zeca” u režiji Lajle Kaikčije. Studentsko pozorište Banja Luka predstavit će se 19. maja s predstavom “Idiot” Muze Pavlove, dok će 22. maja nastupiti Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru sa humornom dramom “Sjećanje vode”. Na repertoaru 29. maja je Bosansko narodno pozorište Zenica koje će predstaviti dramski komad “Kiselina” Asje Krsmanović u režiji Nermina Hamzagića.
Direktor Narodnog univerziteta Konjic najavio je i da zahvaljujući saradnji tog univerziteta i JU Centar za kulturu Tivat te dobrim odnosima Grada Konjica i Općine Tivat, ove godine 25. maja pred publiku dolazi i predstava “Ćelava pjevačica” u režiji Jagoša Markovića. SARTR-ov ansambl dolazi 2. juna u Konjic sa predstavom “Totovi” Andreša Urbana.
– Imperativ najljepšeg grada na Neretvi, prema mišljenju nas koji živimo umjetnost, mora biti u afirmaciji turističkih potencijala i širenju njihove ponude kroz umjetnosti i kulturu, pri čemu ne smijemo izostaviti visoku estetsku vrijednost samog djela koje prezentujemo našim sugrađankama i sugrađanima te posjetiocima Konjica. Sve navedeno baštinimo kao publika i kao društvena zajednica, ponosno ističući da smo domaćini jedinog festivala u BiH koji s posebnim pijetetom posvećuje dužnu pažnju najbitnijim akterima u dramsko-scenskom procesu – glumicama i glumcima – podvukao je direktor Festivala Benjamin Mušinović.
Govoreći o poteškoćama i izazovima s kojima se susreću tokom organizacije Festivala, on kaže da su prije svega uvjetovani finansijskim mogućnostima, te ističe i značaj uspostavljanja kontakta sa produkcijama u našoj zemlji ali i regiji.
Mušinović naglašava da je Festival oslonjen na kontinuiranu podršku Grada Konjica te brojnih kompanija, a nadaju se podršci i od Turističke zajednice HNK.
Ističe i da će ponovno aplicirati na javne pozive na državnom nivou kada oni budu otvoreni.
– Uz kontinuiranu podršku Grada Konjica, oslanjamo se i na javne pozive resornih ministarstava za kulturu na kantonalnom i federalnom nivou, te prevashodno prijateljsku naklonost i saradnju sa vodećim pozorišnim kućama u Bosni i Hercegovini – kazao je.
Direktor Narodnog univerziteta Konjic ističe i saradnju s kolegama iz regije koji, kako kaže, svjedoče već devet godina ljubaznosti domaćina, gostoprimstvu i najvećoj želji da Konjic postane “grad teatra”.
– Na karti kulturnih događaja i festivala u čitavoj regiji postali smo prepoznatljivi. Vjerojatno je najveća satisfakcija da sve češće imamo pozive od ansambala iz regije koji izražavaju želju za gostovanjem na Festivalu glumca Bosne i Hercegovine u Konjicu. Kako bismo pomjerili granice i osnažili regionalni program, veoma često sudjelujemo u projektima međunarodne kulturne saradnje sa institucijama u regiji, kako bi naši gosti dobili adekvatnu podršku za gostovanje. Posebno želim ovdje istaći saradnju sa Hrvatskim kulturnim društvom “Napredak” u Konjicu, Općinom Tivat i Turističkom zajednicom Grada Zagreba i Gradom Zagrebom, bez čije podrške bismo teško imali regionalni program – mišljenja je Mušinović.
U okviru pratećeg off sadržaja ove godine će biti upriličeni takmičarski program za osnovce “Školski teatar” te gostovanje predstave za djecu “Ježeva kućica” u režiji Dubravke Zrnčić Kulenović u produkciji Pozorišta mladih Sarajevo.
– Zahvaljujući saradnji sa Agencijom “Zeus” koja ove godine organizuje turneju i promociju albuma Amire Medunjanin, imamo čast da je na programu i koncert koji s posebnim zadovoljstvom iščekujemo. U off programu posvećenom teatarskom stvaraocu Zlatku Đikiću ove godine smo se odlučili da u saradnji sa JU Srednja škola Konjic priredimo razgovor o temi Edicije “Rani radovi” u saradnji sa Univerzitetom u Sarajevu i Akademijom scenskih umjetnosti, gdje ćemo o savremenom bh. tekstu govoriti sa profesorima, dramskim piscima i dramaturzima – Zoranom Mlinarevićem, Adnanom Lugonićem i Eminom Šehić. Ovogodišnji repertoar završavamo svečanim koncertnim programom 4. juna na Kamernoj sceni NU Konjic u čast laureata i laureatkinja koje glasanjem žirira naš jedini i najbolji žiri a to je konjička publika – zaključio je u intervjuu za Fenu direktor Narodnog univerziteta Konjic Benjamin Mušinović.