Život

Muharem se vratio iz Njemačke u BiH i preuzeo porodičnu farmu

U posljednje vrijeme na području općine Sanski Most raste broj mladih ljudi koji se odlučuju za ostanak na selu i bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom, a Muharem Alagić (25) iz sela Fajtovci jedan je od takvih.

FOTO: NEZAVISNE
FOTO: NEZAVISNE

Poput većine ostalih vršnjaka i završetka srednje škole prije nekoliko godina Alagić je otišao u Njemačku na privremeni rad, ali se nakon nekog perioda predomislio i vratio u zavičaj, te preuzeo porodično gazdinstvo.

“Većina moje generacije je otišla pa sam se i ja odlučio na takav korak. Tamo sam proveo oko godinu dana i vidio da to nije za mene jer džaba pare ako čovjek nije u duši sretan. Vratio sam se kući i nisam se pokajao jer kruha i ovdje ima za onoga ko hoće da radi”, kaže Alagić, pišu Nezavisne.

Dodaje kako se njegova porodica već dugo bavi stočarstvom i proizvodnjom mlijeka, ali je to bilo na mnogo nižem nivou nego što je sada.

“Otac radi u jednoj lokalnoj firmi pa sam ga pitao da meni prepusti farmu. Potom sam registrovao gazdinstvo i zaposlio sam sebe”, priča ovaj mladi poljoprivrednik.

Dodaje kako je prvo što je uradio bilo da poveća broj muznih grla i osigura bolje uslove za proizvodnju.

Trenutno posjeduje pedesetak muznih grla i proizvodi značajne količine mlijeka te se ubraja u veće farmere na području sanske općine. Zadovoljstvo ovakvim razvojem događaja ne krije ni Mirvet Alagić, otac mladića, koji kaže kako je njegov sin odmalena bio zaljubljen u poljoprivrednu proizvodnju.

“Još prije odlaska u Njemačku pomagao mi je u svim poslovima oko farme i sve ovo što vidite isključivo je njegova zasluga”, kaže stariji Alagić.

Prema riječima Huseina Selimovića, predsjednika Udruženja poljoprivrednika Sanski Most, raduje što se u posljednje vrijeme sve veći broj mladih odlučuje za život na selu.

“Imamo desetak mladih farmera koji su školske klupe zamijenili poljoprivrednim gazdinstvima. To nas raduje i pokušavamo da im pomognemo kroz različite vidove projekata”, kaže Selimović.

Prema njegovim riječima, već duži niz godina kantonalne i općinske vlasti osiguravaju posebna sredstva koja su namijenjena mladim poljoprivrednicima u cilju njihovog osnaživanja.

“Politika poticaja uglavnom sada ide naruku farmerima, s tim da postoje određeni problemi oko poticaja na zemljište koje obrađuju, ali se nadamo da će se i to riješiti”, kaže Selimović.

Zbog toga je, kako kaže, vrlo bitna adekvatna podrška svih nivoa državne vlasti za opstanak mladih farmera i budućnost poljoprivredne proizvodnje.