Svaki upit poslan prema AI sustavima mora se obraditi na skupim procesorima u podatkovnim centrima koji troše mnogo struje procjene kažu da OpenAI na struju daje preko 10 miliona dolara mjesečno (tj. da ChatGPT troši najmanje oko 2,9 miliona kilovatsati – dnevno!).
Imajući u vidu tolike troškove, jedan se korisnik na društvenoj mreži X ovih dana zapitao koliko novca OpenAI bespotrebno gubi na trošku energije samo stoga što se korisnici njihovim modelima obraćaju s “molim” i “hvala”. Njegova je objava dosegla više od 5 miliona pregleda i vrlo brzo se povela rasprava, u koju se zatim uključio i prvi čovjek prozvane kompanije, Sam Altman.
On je u svojem odgovoru implicitno potvrdio da se radi o velikim gubicima, spominjući desetke miliona dolara, ali je u šali napomenuo i da taj novac nije uludo potrošen jer – nikad se ne zna. Time se referirao na poznatu internetsku šalu koja kaže da prema AI-ju uvijek treba biti pristojan, jer jednom kad strojevi preuzmu vlast, možda će poštedjeti one koji su im uvijek govorili “molim” i “hvala”.
Korištenje “čarobnih” riječi koje su se uvriježile u međuljudskoj komunikaciji možda objektivno nema smisla u razgovoru s AI chatbotima, no moramo znati da su i oni trenirani na ljudskim tekstovima. Tako je Microsoftov direktor dizajn tima za Copilot, Kurtis Beavers, istaknuo da ljubaznost iskazana chatbotima obično dovodi do kvalitetnijih odgovora. Svi oni su zasnovani na jezičnim modelima koji predviđaju sljedeću riječ na temelju prethodnih, pa “ako se prema njima ljubazni, vjerojatno će vam uzvratiti istom mjerom”.
“Kad vam AI odgovori, izrazite zahvalnost. Jednostavno “hvala” može puno pomoći. Odavanje priznanja za pomoć ne samo da osigurava ljubaznost u odgovorima, već i poboljšava odzivnost i performanse umjetne inteligencije”, kaže Beavers, prenio je Bug.hr