BiH

MOĆ JE U NJIHOVIM RUKAMA Ovo je lista 50 najuticajnijih pojedinaca u Republici Srpskoj

Objavljena je još jedna tradicionalna lista najuticajnih pojedinaca u Republici Srpskoj. Srpskainfo i „EuroBlic“ su se zaustavili na broju 50, ali je jasno da to nije i konačan spisak onih koji vedre i oblače životima građana.

FOTO: SRPSKAINFO / COMBO
FOTO: SRPSKAINFO / COMBO

Svjesni da svaki izbor sa sobom nosi i dozu subjektivnosti, učinili smo maksimalno da bi lista pred vama bila što objektivnija.

Ona je rezultat našeg istraživanja, anketiranja različitih društevnih grupa u Srpskoj u proteklim sedmicama, ali i strogog poštovanja unaprijed utvrđenih kriterijuma: finansijski i politički uticaj, prepoznatljivost u javnosti, lična harizma, lični autoritet i autoritet institucije koju predstavljaju, te lakoća ostvarivanja ciljeva.

Pročitajte još

Kao i svaki put, očekujemo da lista izazove brojne reakcije javnosti, svjesni da svako ima svog favorita.

1. Milorad Dodik

Predsjednik Republike Srpske i SNSD, najjače političke partije u Srpskoj, i dalje je najuticajnija ličnost u Republici. To pokazuju političke prilike u BiH, ali i ankete koje smo proteklih sedmica proveli.

Dodik i SNSD predvode vlast u Srpskoj i čine vlast na nivou BiH, zajedno sa koalicionim partnerima od kojih, istina, mnogi ne bi bili tu gdje jesu bez moći SNSD. Dodikova politička moć neprestano traje od 2006. kada je po drugi put postao premijer RS, te je jedan od najdugovječnijih vladara u našem dijelu Evrope.

Osim političke, za njegovo ime povezuje se i porodična finansijska moć, kao i moć njemu bliskih saradnika, ali i brojne afere koje nikada nisu istražene do kraja. Zbog sankcija Zapada, okreće se Istoku. Redovan je gost kod predsjednika Rusije Vladimira Putina, mađarskog premijera Vikora Orbana, a ima i korektne odnose sa Kinom. U prilog mu ide i pobjeda desničarskih stranaka na evropskim izborima u pojedinim državama EU.

Međutim, pitanje je da li će iduću listu 50 najuticajnijh dočekati na prvoj poziciji jer su u toku procesi koji bi mogli da utiču na Dodikovu političku budućnost. Predsjedniku RS pred Sudom BiH sudi se zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita, a jedan od potencijalnih ishoda je zabrana političkog djelovanja. Dodatne američke sankcije protiv njega, članova porodice i njihovih firmi, dovele su do gašenja bankovnih računa i intenzivnije ih uzdrmale nego ranije odluke američke administracije.

2. Željka Cvijanović

Srpski član Predsjedništva BiH. Važi za jednog od najbližih saradnika Milorada Dodika, jedan je od najuticajnjih funkcionera SNSD i zagovornik tvrde nacionalne političke struje. Glatko je postala član Predsjedništva BiH sa više od 100.000 glasova razlike u odnosu na protivkandidata.

Međutim, Cvijanovićeva se, zajedno sa Dodikom i političkim vrhom RS, takođe našla na američkoj „crnoj listi“, te joj je zabranjen ulazak u SAD. Među svoje uspjehe ne može da ubroji razvoj situacije oko usvajanja Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, jer su ostali članovi Predsjedništva i ambasador Zlatko Lagumdžija radili iza njenih leđa. Ipak, Cvijanovićeva je redovnim izvještavanjem GS UN uspjela da se čuje glas Republike Srpske.

3. Jelena Trivan

Generalna direktorka kompanije m:tel. Prije dolaska na čelo kompanije m:tel, Jelena Trivan proglašena je najuspješnijim menadžerom u Srbiji dvije godine zaredom, a za ostvarene rezultate u privredi.

U tom duhu, nastavlja da niže poslovne uspjehe, pa rezultati kompanije m:tel, u periodu od dolaska Jelene Trivan za generalnu direktorku, bilježe znatan rast, i ova kompanija na kraju prvog kvartala 2024. dostiže najviši stepen likvidnosti od svog osnivanja. Godinu 2023, m:tel je zaključio rekordnim finansijskim rezultatom i ostvarenom dobiti višom za 304 odsto u odnosu na 2022. Ukupni prihodi kompanije m:tel za 2023. godinu uvećani su za 63,11 odsto u odnosu na ukupne prihode ostvarene u prethodnoj godini.

Impresivne finansijske rezultate m:tel-a prati i jednako značajno ulaganje u oblast društvene odgovornosti ove kompanije, što je naročito važan segment po kojem je generalna direktorka Jelena Trivan poznata u zajednici. Od 2022. aktivni je član Poslovnog savjetodavnog vijeća UNICEF BiH, kao i dobitnica Zlatnog grba grada Banjaluka, upravo za izuzetan doprinos razvoju kako Banjaluke, tako i Republike Srpske i cijele BiH, odnosno trajnom i pozitivnom uticaju na okruženje koji je ostavila kao pojedinac.

4. Jefrem

Jedan od najdugovječnijih vladika u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, za banjalučkog episkopa je izabran 1980. godine, a ove godine postao je mitropolit. Svojevremeno je bio jedan od najozbiljnih kandidata za patrijarha, što govori o njegovom uticaju u crkvenoj hijerarhiji, ali i poštovanju od strane episkopa.

U Banjaluci ugošćava političare iz vlasti, ali i opozicije, koji se utrkuju za njegov blagoslov. Smatra se najuticajnijim vladikom u Republici Srpskoj.

5. Igor Dodik

Sin predsjednika Republike Srpske. Godinama se za njega veže politička i finansijska moć iz sjenke, ali je sada izvanično ušao u politiku postavši organizacioni sekretar SNSD. Prema mnogima, potencijalni je nasljednik Milorada Dodika na čelu SNSD, a u međuvremenu je stalni član delegacije SNSD i Republike Srpske na zvaničnim sastancima od stranačkom i republičkog značaja. Kadrovska politika SNSD nezvanično je prepuštena njemu.

6. Mladen Milanović Kaja

Nezvanično najbogatiji biznismen u Republici Srpskoj. Osnovna firma „MG Mind“ bavi se poslovima niskogradnje, visokogradnje, trgovinom i prometom nekretnina. Milanović gradi poslovno-stambene zgrade u centru Banjaluke i njegovo ime se u koloarima spominje kada se govori o presudnom uticaju biznismena na odluke gradske vlasti. Između ostalog, vlasnik je banjalučke „Tržnice“ i „Čistoće“.

Kaja je poslovno carstvo proširio i na bankarstvo, odnosno na Novu banku a.d. Banjaluka i Atos banku a.d. Banjaluka, bivša Sberbanka. Kapital ima i u firmama u Sloveniji. Nedavno je posredstvom svoje kompanije “MG Mind”, kupio nedovršeni poslovni dio velikog sportsko-poslovnog kompleksa Stožice u Ljubljani, od slovenačkog biznismena Izeta Rastodera, poznatog kao “Kralj banana”. Milanovića odavno povezuju sa vladajućom strukturom u Republici Srpskoj, na čelu sa Miloradom Dodikom. Otuda se Dodikovo ime pojavilo u slovenačkim medijima i kada je Kaja kupio kompleks u Ljubljani.

7. Srđan Amidžić

Ministar finansija i trezora BiH, dr ekonomskih nauka. Svojevremeno je bio narodni poslanik i „desna ruka“ bivšeg gradonačelnika Banjaluke, Igora Radojičića. Profesor je na banjalučkom Ekonomskom fakultetu. Nakon skoro četiri godine političkog mirovanja, Amidžić se ponovi vinuo u visinu i postao jedno od iznenađenja na našoj listi. Prvo ga je Gradski odbor SNSD Banjaluka predložio za ministra, a onda je izabran i za generalnog sekretara stranke. U društvu Igora Dodika „snimio je stanje“ u svakom gradskom/opštinskom odboru SNSD, što govori o povjerenju koje uživa u vrhu SNSD. Jedan od agilnijih ministara u Savjetu ministara BiH.

8. Draško Stanivuković

Gradonačelnik Banjaluke i potpredsjednik PDP. U žiži interesovanja javnosti već godinama, naročito nakon što je prije nepune četiri godine postao gradonačelnik. I pored dosada najvećih neslaganja u PDP, dobio je podršku stranke da bude kandidat za još jedan mandat gradonačelnika, a ankete mu idu u prilog. Tvrdi da je već ispunio sva predizborna obećanja, poput besplatnih udžbenika za osnovce, karata gradskog prevoza za penzionere, besplatnih priključaka za vodu…

Uspio je da omekša kritike republičke vlasti, što mnogi u opoziciji ne odobravaju, smatrajući to političkim približavanjem Stanivukovića i SNSD. Ostvario je prisne veze sa Srpskom pravoslavnom crkvom i vladajućom partijom u Srbiji i napravio otklon od pomirljive retorike prema Sarajevu, s kojom je startovao na mjestu prvog čovjeka Banjaluke.

9. Radovan Višković

Predsjednik Vlade Republike Srpske. Godinama jedan od ključnih ljudi SNSD. Ostao je da vodi Vladu RS iako je svojevremeno osvojio mandat poslanika u Predstavničkom domu BiH sa 34.752 glasa. Otvorenim i često nesmotrenim izjavama stekao je nesumnjivu prepoznatljivost u javnosti. U političkom smislu, Viškoviću treba odati priznanje zbog toga što u drugom mandatu uspjeva da vodi Vladu RS na čiji sastav nije mogao da utiče, naročito kada su u pitanju ministri iz koalicionih stranaka.

10. Luka Petrović

Dugogodišnji generalni direktor „Elektroprivrede Republike Srpske“, bivši gradonačelnik Trebinja, poslanik u NSRS i donedavno generalni sekretar SNSD. Sada je potpredsjednik SNSD zadužen za kadrovska pitanja, što je oblast za koju se odavno veže njegov uticaj. “Elektroprivreda Republike Srpske”, jedina na Balkanu kao državna kompanija, gradi vlastitim resursima Hidroelektranu “Dabar” snage 160 megavata, tri hidroelektrane na Bistrici snage 38 megavata i jednu hidroelektranu na rijeci Lim snage 36,5 megavata.

Kompletnu listu 50 najmoćnijih u RS-u pogledajte na ovom linku