Poručio je i da Crna Gora podriva svoju sekularnost, ako nije spremna da ima vjeronauku u državnim školama.
On je u vaskršnjoj poruci čestitao Praznik Vaskrsenja Hristovog svim vjernim ljudima Mitropolije crnogorsko-primorske.
Najavio je da će sa proslavom ovog praznika započeti obilježavanje velikih i značajnih jubileja.
“Na prvom mjestu 1.700 godišnjicu Prvog vaseljenskog sabora, da se sa ljubavlju sjetimo vrlina i zasluga njegovih 318 svetih otaca i da se njihovim bogonadahnutim učenjem duhovno obogatimo. Proslavićemo takođe i Njegoševe jubileje – 180 godina ‘Luče mikrokozma’ i njegove grobne crkve – Lovćenske kapele, uz svečano obilježavanje stogodišnjice od njene obnove 1925 godine”, rekao je Joanikije.
Komunističke vlasti se ogriješile o Njegoša
Podsjeća i opominje cijelo Njegoševo duhovno potomstvo, u Crnoj Gori i svuda u svijetu, da smo, kako kaže, dužni ispuniti Njegoševu posljednju volju i amanet koji nam je ostavio.
“Znamo kako su se komunističke vlasti ogriješile o Njegoša kada su srušile njegovu crkvu, rušeći tako i njegov amanet i skrnaveći njegov grob, pa zbog toga pozivamo sadašnje vlasti u Crnoj Gori da isprave greške svojih prethodnika i donesu odluku o obnovi Kapele na Lovćenu i ispunjenju Njegoševog zavještanja, da njegove svete mošti počivaju u toj crkvi koju je podigao i posvetio Svetom Petru Cetinjskom. Podsjećamo sve i na predsmrtni vapaj Crnoj Gori blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija da se obnovi kapela na Lovćenu po njenom prvobitnom izgledu iz 1845. godine, da se u njoj polože svete mošti Njegoševe, s tim da se sadašnji mauzolej sačuva kao spomenik. Nadamo se da će savremena Crna Gora ispuniti ovu vapajnu molbu našeg velikogprethodnika i Njegošev amanet u potpunosti izvršiti, a tako i njegov blagoslov prizvati na sebe i na sve koji u njoj žive”, naglasio je Joanikije.
Mitropolit je kazao da se ovih dana u javnosti Crne Gore razvila polemika o vraćanju vjeronauke u osnovne i srednje škole, čemu se, kako navodi, protive vajni zastupnici ljudskih prava i tobožnji branioci građanske i sekularne Crne Gore.
“U vezi ovog važnog pitanja podsjećamo sve učesnike u ovoj polemicida je Crna Gora najbrže napredovala u svakom pogledu i dostigla najveći međunarodni ugled dok je imala vjeronauku u svojim školama. Osim toga, pravo na obrazovanje spada u osnovna ljudska prava i ono se ne može ispoštovati ukoliko ne uključuje i pravo na vjersko obrazovanje. Ako Crna Gora nije spremna da ispoštuje legitimna prava svih, pa i onih svojih građana koji žele da njihova djeca imaju vjeronauku u državnim školama, kao što je to slučaj u većini zemalja Evropske unije, ona time podriva svoju sekularnost i pokazuje da u tom pogledu nije u stanju da se odrekne mračnih tekovina totalitarnog komunističkog sistema”, istakao je Joanikije.
Otimanje imovine i hapšenja
Gledajući svakodnevno užasavajuće i apokaliptične ratne prizore na području Ukrajine i Palestine, Joanikije poziva da umnožimo i sjedinimo molitve za uspostavljanje mira među sukobljenim zemljama.
“Započeti dijalog najuticajnijih zemalja o prestanku ratnih dejstava i vraćanju mira među zavađenim narodima doživljavamo kao milost Božiju koja nam uliva nadu o konačnom povratku mira. Pomolimo se usrdno, draga braćo i sestre, vaskrslom Gospodu da blagoslovi one koji su pomenuti dijalog započeli, neka ih urazumi svojom mudrošću, da uspostave pravedni i trajni mir u Ukrajini i Palestini. Da bi se takav mir postigao, treba odmah da prestane nasilje nad sveštenstvom, otimanje hramova, skrnavljenje svetinja i ugrožavanje vjerskih prava i sloboda koje sadašnja vlast u Ukrajini vrši nad kanonskom Ukrajinskom pravoslavnom crkvom. Nažalost po istom obrascu priprema se državni teror nad Estonskom pravoslavnom crkvom gdje tamošnje vlasti spremaju zakon o zabrani te crkve koja ima mnogovjekovnu istoriju svog jevanđeljskog djelovanja u toj zemlji. Gonjenje crkve u pomenutim zemljama sa ciljem nasilne izmjene vjerskog identiteta pravoslavnih naroda prestavlja sramotu za cio prosvećeni svijet posebno za Evropu kao kolijevku civilizavije i pravnog poretka”, dodao je Joanikije, prenosi RTV Crne Gore.
Mitropolit se osvrnuo i na, kakao navodi, dugogodišnju ugroženost srpskog naroda na Kosovu od strane prištinskih vlasti.
“Na toj zavjetnoj zemlji, srpskoj Palestini kako je Njegoš nazva, pravoslavni Srbi i danas trpe nasilja i otimanja imovine, bezrazložna hapšenja i svakodnevna zastrašivanja. Pored svih, na papiru važećih rezolucija i sporazuma, na samom djelu ostali su bez ikakve pravne sigurnosti. O tome svjedoče mnoga nerasvijetljena ubistva, progoni, prebijanja, pljačke i ostala nasilja koja su na Kosovu i Metohiji nekažnjeno počinili albanski teroristi nad Srbima za posljednjih 26 godina. Međutim, i pored svih nepravdi koje svakodnevno trpe, ostali su vjerni svojim svetinjama i ognjištima svojih otaca, podnoseći nepravde i stradanja Hrista radi. Velika nam je utjeha što je vjerni narod iz Crne Gore uvijek spreman da pomogne i na svaki način podrži našu braću i sestre na raspetom Kosovu i što je svim srcem odan velikim svetinjama na toj svetoj srpskoj zemlji. Tako čineći slijedimo naše najveće učitelje Svetog Petra Cetinjskog, Njegoša, kralja Nikolu i blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija”, zaključio je Joanikije.