Ova formacija, čije ime u prevodu znači “brdo u obliku kupe”, nalazi se u planinskom području na granici između Perua i Brazila, poznatom kao Sijera del Diviyor. Planine se mogu vidjeti u pozadini većine fotografija Cero El Kona, ali je ova formacija izolovana od ostalih vrhova i ima neobičan piramidalni oblik, zbog čega se izdvaja iz planinskog vijenca.
Porijeklo ovog neobičnog vrha ostaje nejasno zbog njegove udaljenosti i nepristupačnosti. Dok neki izvori sugerišu da bi kupasta formacija mogla biti ugašeni vulkan, drugi tvrde da je riječ o neobičnoj stjenovitoj formaciji.
Starosjedioci Amazona imaju drugačije objašnjenje za ovu neobičnu planinu: prema pisanju peruanskog lista La Repúblika, Cero El Kono je duhovno biće za lokalna plemena i zajednice, od kojih neka smatraju vrh svetim — “Anda Apuom”, odnosno planinskim bogom ili duhom. U mitologijama Perua, Bolivije i Ekvadora, Apui su bića koja su izašla iz Zemlje da bi vodila i štitila ljude koji žive u njihovoj blizini.
Četvrta teorija za koju ne postoji nikakav dokaz jeste da se Cero El Kono nalazi na ruševinama piramide koju su možda sagradila drevna starosjedilačka plemena, navodi La Repúblika.
Cero El Kono se nalazi u blizini rijeke Ukajali, koja je jedan od glavnih pritoka Amazona. Okružena džungla je žarište biodiverziteta i dom je brojnim ugroženim vrstama, uključujući džinovske armadilose, jaguare i razne vrste majmuna, prema podacima lista The Guardian. Sam vrh je prekriven šumom i dio je šire oblasti koja je još od 1990-ih označena kao prioritet za očuvanje biodiverziteta, prenosi Telegraf.