Odavno politička i sigurnosna situacija u našoj zemlji nije bila toliko klimava, osjetljiva i uzdrmana kako unutrašnjim tako i vanjskim faktorima.
Baš kao i početkom devedesetih godina prošlog vijeka i krvave srpsko-hrvatske agresije na BiH kada su na raspadu naše države radili kako unutrašnji izdajnički tako i vanjski politički likovi sa istočne i zapadne strane, sada se slično dešava samo što se ovog puta umjesto tenkova i artiljerije koriste mirnije metode kroz političku sabotažu, kočenje, opstrukciju i sve moguće druge načine kako bi se BiH destabilizovala i zakočila na evropskom putu.
Može se reći da se BiH u posljednjih nekoliko godina nalazi na prekretnici kada je u pitanju njena budućnost, a ova godina, ali i naredna (uz to i izborna) mogle bi konačno dati odgovor gdje smo i koliko smo sposobni kao pravna država da sami i bez pomoći Evrope i SAD-a neke stvari popravimo.
Zapaljiva retorika
Dok ministri i ministrice, načelnici i drugi političari širom države “padaju kao svijeće” jedan za drugim zbog korupcije i kriminala, najveću prijetnju trenutno predstavlja bjegunac i još uvijek aktuelni lider RS-a Milorad Dodik čije se hapšenje još čeka nakon što je Sud BiH njemu, te Nenadu Stevandiću i Radovanu Viškoviću, odredio pritvor i za njima raspisao potjernicu.
Koliko je Dodik svojom zapaljivom retorikom podigao prašinu pokazatelj je sve jače prisustvo EUFOR-a u BiH, a među bh stanovništvom vlada blaga doza straha od novih sukoba i sve češće može čuti pitanje koliko smo sigurni, ali i ono nezaobilazno – koliko smo zanimljivi SAD-u sada kada su Donald Trump i ekipa preuzeli vlast?
O svemu ovome razgovarali smo sa osnivačem i prvim predsjednikom Platforme za progres, dr. Mirsadom Hadžikadićem, inače bh. i američkim univerzitetskim profesorom.
Na početku razgovora Hadžikadić kaže da je optimista po pitanju privođenja Milorada Dodika pred lice pravde, ali ne vjeruje da će se to uskoro desiti što bi, kaže, moglo početi prikazivati sve lošiju sliku bh. institucija koje bi mogle izgubiti povjerenje građana koje je ionako labilno.
– Vjerujem da će Dodik na kraju biti uhapšen, ali i da će trebati dosta vremena da se to uradi. Što više vremena prođe do njegovog hapšenja, sve će se više i jasnije pokazati da su institucije države nemoćne i nesposobne da izvrše svoju zakonsku obavezu. Razumijem da postoji opasnost da može doći do krvoprolića pri njegovom hapšenju, ali to ne opravdava izbjegavanje da se to uradi. Zar bi bilo opravdano da se mafijaši i kriminalci ne uhapse zato što su naoružani i opasni?
Izjave političara o hapšenju su postale, smatra Hadžikadić, poput izborne kampanje.
– Uz to Dodik prolazi kroz naše granice kao da ih nema. To je jasna poruka da institucije države ne rade svoj posao. Političari se utrkuju izjavama o hapšenju, ali sve je to u funkciji kampanje za izbore 2026. godine. Hapšenje se pripremi u tišini i strateškim i taktičkim planom da se smanji mogućnost žrtava, ali se ono ne smije odugovlačiti. To samo ohrabruje one koji su se ogriješili o zakon. Dodik se mora uhapsiti. Tačka. Sve ostalo šalje poruku građanima da pred zakonom nisu svi isti i da je država nemoćna, smatra naš sagovornik.
“Prirodni saveznici”
Posebna priča na bh političkoj sceni i vjerovatno “najopasniji igrač” u ovom trenutku po mnogima je Dragan Čović. Mnogo se priča o njegovoj podršci Dodiku, dok u isto vrijeme osuđuje poteze istog tog Dodika protiv države i Ustava BiH i radi na novoj koaliciji s “Trojkom” i opozicijom u RS-u.
Hadžikadiću je Čovićeva igra jasna:
– On radi po principu: uradi sve što možeš da dobiješ ono što želiš, pri tom manipulišući sve “partnere” koji su dovoljno naivni, gladni vlasti i nesposobni da vide da su izmanipulirani. Čović koristi i Dodika i Trojku i opoziciju u RS-u i ranije Izetbegovića da ostvari svoje ciljeve, a oni nisu u interesu Bosne i Hercegovine. Čović želi ono što je RS već ostvarila. To je i sam rekao u Narodnoj skupštini RS-a. U tome mu je Dodik prirodni saveznik jer im je cilj isti, a to je da zajedno ostvare dominaciju u Bosni i Hercegovini na uštrb “većinskog” naroda. Oni stalno upozoravaju na “majorizaciju” Bošnjaka u Bosni i Hercegovini, a u stvari žele da ostvare majorizaciju Srba i Hrvata kroz nakaradni politički sistem koji je uspostavljen Dejtonskim sporazumom.
Visoka predstavnica Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaja Kallas nedavno je u Butmiru poručila kako EUFOR radi na održavanju mira u BiH gdje su raspoređene stotine vojnika, a u isto vrijeme su Denis Bećirović i Željko Komšić i zvanično poslali zahtjev EUFOR-u za pomoć pri hapšenju Dodika.
Kako komentarišete ulogu EUFOR-a u BiH i reakciju Komšića i Bećirovića?
– Dodik mora biti uhapšen od strane institucija Bosne i Hercegovine. EUFOR može pomoći logistikom i podrškom, ali ne i da urade posao domaćih institucija. Pozivi članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine da Međunarodna zajednica uradi posao institucija države šalje jasnu poruku da ni sami članovi Predsjedništva ne vjeruju u institucije države. To je nedopustivo i neoprostivo, ističe naš sagovornik.
Hadžikadić se trenutno nalazi u SAD-u gdje inače poznaje veliki broj političara, pa smo ga upitali da li on dobiva informacije o stavovima i planovima nove američke vlasti kada je BiH u pitanju, te da li po njegovom mišljenju naša zemlja može u budućnosti da se osloni na pomoć SAD-a ?
– Informacije koja je dobijam ukazuju da je američka spoljna politika u haotičnoj situaciji i da sve ovisi o volji jednog čovjeka, Donalda Trumpa, a njegova volja se mijenja od trenutka do trenutka. Ona je transakcijske prirode. Ko mu da više može za određeni period očekivati njegovu blagonaklonost, za koju nije garantovano da će dugo trajati. U takvoj situaciji teško je osloniti se na SAD kao garanta sigurnosti, integriteta i suvereniteta Bosne i Hercegovine. To ne znači da ne treba pokušati jer je SAD ipak najveći faktor u svjetskoj politici. Ali to znači da naša spoljna politika mora biti multilateralna. Danas, više nego ikada, mi moramo biti pametni i izgraditi jedinstvo i konsenzus među snagama koje žele dobro Bosni i Hercegovini i napraviti plan, program i strategiju za dugoročnu stabilnost i boljitak Bosne i Herecegovine. Međutim, to se ne radi izjavama u medijima koje su više kampanja za izbore nego plan i strategija za očuvanje države. Stvari koje vode ka uspjehu se rade iza zatvorenih vrata, rekao je Hadžikadić.
“Samo ne SDA, samo ne Trojka…”
Do Opštih izbora u BiH 2026. ostalo je nešto više od godinu dana. Kad pogledate na trenutno stanje u državi, rad i ponašanje političara i stranaka na putu prema EU, šta mislite da li bi na narednim izborima moglo doći do sloma određenih političkih partija koje su vladale i posljednjih 3-4 godine i još vladaju, te do velikog povratka nekih stranaka koje su ranije doživjele pad nakon vladavine, kao što je bila SDA u FBiH.
– Mi upozoravamo od 2021. godine da izborna strategija “samo ne SDA” ili “samo ne Trojka” samo vodi ka razočarenju i vraćanju onih prethodnih na vlast, jer na kraju svi vladaju na isti način i samo vode ka povećanju korupcije, nepravde i odlasku ljudi. Jedino strateški program, pozitivne vrijednosti, principi djelovanja, sposobnost, osobni integritet i pošteno glasanje i brojanje glasova mogu dovesti do pozitivnih promjena u državi. Do tada, nebitno je da li je na vlasti SDA ili Trojka jer istinske promjene nema, smatra osnivač Platforme za progres.
Hadžikadić je nedavno na društvenim mrežama objavio kako je u SAD-u prisustvovao konferenciji posvećenoj razvoju vještačke inteligencije (AI) na kojoj su bili prisutni tehnološki lideri poput Googlea kao i mnogi finansijski giganti. Kako AI danas utječe na skoro sve tokove u društvu, pa tako i na politiku, upitali smo ga za njegovo mišljenje o AI i njenom utjecaju na život običnog čovjeka?
– Ja sam oduševljen sposobnostima i mogućnostima današnje generacije AI algoritama i alatki. One će biti još sposobnije u budućnosti. Da li će neki ljudi biti primorani da promijene način svog rada i zaposlenja? Naravno. Ali to se dešava sa svakom tehnologijom. I nove tehnologije nas tjeraju da postanemo bolji, sposobniji i konkurentniji na tržištu rada. Ovo jesu tektonske promjene, ali uz odgovarajuću pravnu regulativu, kontrolu razvoja AI tehnologija, edukaciju stanovništva i pametne investicije, mi možemo ovaj izazov pretvoriti u eksponencijalni razvoj društva i blagodat građana, rekao nam je za kraj Mirsad Hadžikadić.