Na sastanku u prostorijama Gradske uprave Bihać su, pored federalnih ministara, prisustvovali direktor Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Željko Obradović, gradonačelnik Grada Bihaća Elvedin Sedić i v.d. direktor JP Nacionalni park Una Alen Zulić. Domaćin sastanka bila je Uprava JP Nacionalni park Una, a glavna tema razgovora bili su geodetska snimanja i izrada detaljnih planova i prostorno-planske dokumentacije područja jedinog nacionalnog parka na području Federacije BiH.
Nepostojanje Regulacionog plana, za čiju je izradu ključno sprovođenje geodetskih snimanja, trenutno predstavlja glavnu prepreku za daljnji razvoj Nacionalnog parka Una. Važnost ovog pitanja potvrđuje i prisustvo zvaničnika iz više institucija Federacije BiH, koji su zajednički radili na pronalaženju rješenja, navedeno je iz Vlade FBiH.
Dogovoreno je da će Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove finansirati poslove snimanja u vrijednosti od 130.000 KM kako bi se što prije dobila detaljna planska dokumentacija za NP Una, a što ova federalna uprava već finansira u iznosu od 148.000 KM.
“Uključivanje svih relevantnih institucija ključno je za stvaranje puta i jasnih koraka za prevazilaženje postojećih izazova u vezi s Nacionalnim parkom Una. Ovakva saradnja pokazuje našu posvećenost i spremnost da zajednički rješavamo probleme, čime stvaramo preduslove za održivi razvoj i promociju naših prirodnih ljepota. Izuzetno je važno imati plansku dokumentaciju koja će razvoj jednog ovakvog resursa, kao što je biser NP Una, usmjeriti na ispravan način, odnosno okolišno odgovorno, ali turistički upotrebljivo”, rekla je Pozder.
Ministar Nedić je podsjetio na usvojene planske dokumente.
“U prvoj fazi, ono za što su već donesene odluke na razini Parlamenta FBiH su tri prostorno-planska dokumenta, dakle regulacijski plan Štrbački buk i dva zoning plana Martin Brod i Kulen Vakuf za koje je federalno ministarstvo osiguralo sredstva u iznosu od 148.000 KM. To su planovi za koje ćemo kroz zajedničku suradnju u vrlo kratkom periodu moći raspisati javne tendere za odabir nositelja izrade planskih dokumenata”, kazao je Nedić.
Na sastanku je istaknuto da je riječ o zahtjevnom procesu koji obuhvata devet katastarskih općina, a za koji će od ukupnog iznosa, 50 posto finansijskih sredstava osigurati Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove.
Nakon sastanka u Bihaću, ministrica Pozder je obišla Kulen Vakuf, gdje se radi na izgradnji puta u NP Una, a što je dijelom finansiralo Federalno ministarstvo okoliša i turizma. Izdvojeno je 800.000 KM za nastavak izgradnje lokalnog puta Ćelije – Štrbački buk, te 1.200.000 KM za izgradnju regionalnog puta Kulen Vakuf – Martin Brod, odnosno za eksproprijaciju zemljišta i nastavak građevinskih radova u Nacionalnom parku Una.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma nastavlja sa snažnom podrškom projektima koji doprinose očuvanju prirodnih resursa i promociji turizma u Federaciji BiH od osnivanja NP Una, dakle od 2008. godine, Vlada Federacije BiH je u ovaj nacionalni park usmjerila oko 10,5 miliona KM, a od toga u mandatu aktuelne Vlade čak 3.250.000 KM, što govori o posvećenosti ove Vlade i njenih napora da unaprijedi rad jedinog nacionalnog parka na području Federacije, istaknuto je iz Vlade FBiH.
Današnja posjeta i konstruktivni razgovori koji su rezultirali mapom puta za rješavanje izazova s prostorno-planskom dokumentacijom potvrda su zajedničke vizije za razvoj Nacionalnog parka Una kao jednog od ključnih prirodnih i turističkih bisera Bosne i Hercegovine.