BiH

Ministri Enda Pavić Pečenković i Admir Katica: Za efikasniju borbu protiv nasilja u porodici u KS primijenit ćemo metodologiju i preporuke struke iz Njemačke

U Bosni i Hercegovini četiri od deset žena prije svoje 15. godine doživi neki oblik psihičkog, seksualnog, ekonomskog ili fizičkog nasilja.

FOTO: MUP KANTONA SARAJEVO
FOTO: MUP KANTONA SARAJEVO

Više od 80 posto slučajeva nasilja u porodici ne prijavljuje se policiji. Iako je Bosna i Hercegovina ratificirala Konvenciju Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulsku konvenciju), predstoji još dosta posla u pogledu prilagođavanja postojećih zakona i njihovog provođenja.

Tim povodom, ministar unutrašnjih poslova Admir Katica i ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo Enda Pavić Pečenković, učestvovali su u radu konferencije „Nasilje u porodici – rad sa izvršiteljem nasilja“, u organizaciji Fondacije Friedrich Ebert u Bosni i Hercegovini.

Konferencija je održana u njemačkim gradovima Berlin i Landau gdje su iskustva koja Njemačka ima u oblasti borbe protiv nasilja u porodici podijelili predstavnici Zastupničkog doma Berlina, Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova i domovine (BMI) – Odjela za javnu sigurnost, Saveznog ministarstva za porodicu, starije osobe, žene i mlade i drugi nivoi. Značajno je istači da su tokom konferencije izneseni konkretni načini rada, kao i rezultati koje je Njemačka postigla u radu policije u slučajevima nasilja u porodici, radu koordinatora za nasilje u porodici u policiji, radu u nasilnom porodičnom okruženju – fokus na djeci, radu  sa počiniocima nasilja u porodici, zatim u oblasti uhođenja od strane (bivšeg) partnera, kao i radu sa roditeljima u slučajevima zlostavljanja djece. Posebno je istaknuta važnost donošenja i primjene Zakona o odgovornosti počinioca – mogućnosti pravosudnog odgovora/sankcije.

Prema riječima učesnika, u Kantonu Sarajevo je potrebno inicirati da se unaprijedi, izmijeni i prilagodi pravni okvir, a mjere koje institucije preduzimaju učine efikasnijim.

„Borba protiv nasilja u porodici počiva na jasnim zakonskim osnovama i nadam se da će u što skorije vrijeme biti donesen Zakon o zaštiti od nasilja u porodici na nivou FBiH. Na tim osnovama, neophodno je umrežiti različite institucije zadužene za ovu problematiku, a mi, u MUP-u KS ćemo osnaživati našu policiju, kako bi bili jaka karika u tom lancu odgovornosti. Kao što predlažemo donošenje Zakona o probaciji, kao načinu borbe protiv recidivizma u kriminalu uopće, isto tako smatram da je dobro rješenje propisivanje obaveznog psihosocijalnog tretmana osoba osumnjičenih za nasilje u porodici“, izjavio je ministar Katica.

Ministrica Enda Pavić Pečenković najavila je da će Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice nastaviti da podržava sve aktivnosti usmjerene ka sprečavanju nasilja u porodici, te da će insistirati da se u Kantonu Sarajevo održi edukacija, odnosno treninzi za profesionalce koji će se specijalizirati za rad sa žrtvama nasilja u porodici i nasilnicima.

“Susreti u Berlinu i Landau bili su izuzetno korisni i vjerujem da ćemo nakon ovog programa doći do konkretnih ideja i inicijativa za intenzivniji rad sa počiniteljima nasilja u Kantonu Sarajevo. Ministarstvo će nastojati implementirati konkretne preporuke za reformu postojećeg stanja, gdje god to bude moguće”, izjavila je ministrica Pavić Pečenković. Dodala je da je jedna od bitnih stavki razmatranje mogućnosti otvaranja interventnog centra, kao što su imali priliku vidjeti u Njemačkoj, ili eventualno uspostavljanje posebne službe za prevenciju i rad sa žrtvama nasilja u porodici.

Cilj ove konferencije je da se nakon analize sistema intervencije u KS, razviju konkretne preporuke za reformu postojećeg stanja u Kantonu Sarajevo.