Sastanak je održan povodom službenog početka važenja novog CEEPUS IV Sporazuma od maja 2025. godine, kojim se jača pravni i organizacijski okvir za međunarodnu akademsku razmjenu.
Ministri su raspravljali o ključnim temama kao što su pravna pitanja, usvajanje programa rada, proširenje članstva i daljnje unapređenje mrežne suradnje među visokoškolskim institucijama.
Proces ratifikacije u toku
Ministri su razmatrali provedbene i normativne elemente prelaska na CEEPUS IV Sporazum, te je osnovano novo Zajedničko vijeća ministara, usvojen je pravilnik kao i radni program za razdoblje 2025 2027, te su definirana pravila o mobilnosti i stipendijama.
Posebna pažnja posvećena je mogućem uključivanju novih zemalja u mrežu, te jačanju suradnje kroz zajedničke studijske programe i razmjenu nastavnog osoblja među visokoškolskim institucijama država članica.



Također, izabran je i generalni tajnik CEEPUS-a Michael Schedl, na još jedan sedmogodišnji mandat.
Ministrica Bošnjak je, obraćajući se u ime Bosne i Hercegovine, potvrdila da je proces ratifikacije CEEPUS IV Sporazuma u Bosni i Hercegovini u završnoj fazi, te iskazala opredijeljenost naše zemlje daljnjem razvoju akademske mobilnosti i jačanju regionalne suradnje.
Također je pozdravila aktivnosti usmjerene na moguće uključivanje dodatnih zemalja u CEEPUS mrežu, uključujući Litvu, Latviju, Estoniju i Ukrajinu, naglašavajući važnost zajedničkih europskih vrijednosti u obrazovanju.
„CEEPUS ima poseban značaj za Bosnu i Hercegovinu kao jedini multilateralni program za međunarodnu razmjenu u kojem Bosna i Hercegovina ima punopravni status, stoga nas posebno raduje zajedničko opredjeljenje za nastavak realizacije Programa.“, naglasila je ministrica Bošnjak.
Bosna i Hercegovina podržala je i odobravanje dodatnih stipendija za ukrajinske znanstvenike, izražavajući solidarnost i nadu u brz povratak mira u toj zemlji.
Tokom sastanka pozdravljeno je i povećanje kvote za stipendije koje Bosna i Hercegovina dodjeljuje u okviru CEEPUS programa, sa 152 na 190 mjesečnih stipendija za akademsku 2025/2026. godinu.
U okviru 24.CEEPUS ministarskog sastanka, s ciljem unaprjeđenja suradnje i implementacije CEEPUS sporazuma, ministrica Bošnjak je razgovarala s ministrom kulture i inovacija Mađarske, Balasz Hanko kao i sa zamjenikom ministra za obrazovanje, mlade i sport Republike Češke, Jaroslav Miller.
Prvi Sporazum CEEPUS je potpisan je 1993. godine, a u okviru ovog programa razmjene do danas je osigurano više od 100.000 mjesečnih stipendija u 15 evropskih zemalja članica Programa.
Prednosti programa
Bosna i Hercegovina je pristupila CEEPUS programu 2007. godine, a od akademske 2008/09. godine do 2024/25. godine, preko 3000 mjesečnih stipendija dodijeljeno je bosanskohercegovačkim profesorima i studentima za boravak na inozemnim partnerskim sveučilištima.
U istom razdoblju dodijeljeno je više od 1500 mjesečnih stipendija za realiziranje posjeta profesora i studenata bosanskohercegovačkim sveučilištima.
Jedan od ključnih elemenata CEEPUS programa su stipendije koje omogućavaju studentima da finansijski pokriju svoj boravak u zemlji domaćinu, kao i studijske aktivnosti tokom razmjene.
Stipendije su dostupne za različito trajanje boravka, od kraćih mobilnosti do semestralnih ili godišnjih razmjena.
Osim finansijske podrške, studenti imaju priliku proširiti svoje akademske horizonte, upoznatinove kulture i stjecati neprocjenjivo međunarodno iskustvo.
Ministarstvo civilnih poslova, kao potpisnik CEEPUS sporazuma, odgovorno je za realizaciju Programa i koordinaciju programskih aktivnosti u Bosni i Hercegovini, dok su entitetska ministarstva obrazovanja odgovorna za realizaciju financijskih obveza, tj. isplatu stipendija gostujućim studentima i profesorima.
CEEPUS program je od svog početka omogućio studentima i profesorima iz Bosne i Hercegovine da se uključe u univerzitetske mreže, čime su ostvarili dragocjena akademska iskustva i profesionalne kontakte. Broj univerzitetskih mreža u kojima sudjeluju bh visokoškolske ustanove, a samim tim i mogućnosti koje se pružaju bh studentima i profesorima, bilježe rast tijekom godina, te je od inicijalnih 11 mreža, taj broj porastao na više od 90 mreža u kojima sudjeluju sveučilišta iz Bosne i Hercegovine.
Za više informacija o programu i detalje o prijavama, zainteresirani studenti se mogu obratiti državnim koordinatorima unutar Ministarstva civilnih poslova ili posjetiti službene internetske stranice programa.