Politika

Ministar vanjskih poslova Sjeverne Makedonije Mucunski: Partnerstvo sa SAD-om, težnja ka EU

Sjeverna Makedonija daje prioritet partnerstvu sa Sjedinjenim Državama dok nastavlja težiti članstvu u EU, rekao je makedonski ministar vanjskih poslova Timčo Mucunski.

FOTO: REUTERS
FOTO: REUTERS

Na glasanju u UN-u, Sjeverna Makedonija je glasala u skladu sa SAD-om.

U februaru se Sjeverna Makedonija suzdržala od glasanja o dvjema rezolucijama UN-a kojima se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu. Odluka, usred složene geopolitičke dinamike, pokazuje potporu Makedonije svom ključnom savezniku, Sjedinjenim Državama, rekao je Mucunski prenosi Euronews.

“Budući da nije bilo koordinacije u trenutnoj situaciji u okviru zajedničke vanjske i sigurnosne politike Europske unije, odlučili smo glasovati u skladu s našim strateškim partnerom, Sjedinjenim Državama”, rekao je Mucunski. Dodao je: “To znači da podržavamo Ukrajinu i podržavamo potrebu zaštite njezinog integriteta i teritorijalnog suvereniteta. Također se slažemo da se mora pronaći put do mira.”

Mucunski je stav Sjeverne Makedonije opravdao ulogom Bijele kuće u aktualnim pregovorima o prekidu vatre i priznanju suvereniteta Ukrajine.

“U potpunosti podržavamo proces koji vodi Trumpova administracija, tajnik Rubio i cijeli tim, da se što prije pronađe mirno rješenje. Vjerujem da SAD ima izuzetno sposobne diplomate”, rekao je Mucunski.

“Ukrajina je u konačnici suverena država koja mora sama donositi odluke”, zaključio je.

Uprkos predanosti SAD-u, Sjeverna Makedonija ostaje vjerna europskim ciljevima, rekao je Mucunski, koji je naglasio da Sjeverna Makedonija u svojoj vanjskoj politici slijedi tri glavna cilja.

“Jedan od njih je stopostotna usklađenost sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU. Drugi je naše članstvo u NATO-u. Treći je naše strateško partnerstvo koje imamo sa SAD-om”, rekao je.

Makedonija je podnijela zahtjev za članstvo u EU prije 20 godina, ali napredak je zaustavljen zbog tekućih sporova s ​​Bugarskom. Skoplje je također suočeno s novim napetostima s Grčkom oko imena, jer neki makedonski ministri odbijaju prvi dio imena (“sjeverni”) unatoč sklapanju Prespanskog sporazuma, kojim je okončan tridesetogodišnji spor oko imena države.

Mucunski je istaknuo kako ne smatra da je promjena imena države pravedna, pogotovo ne u 21. stoljeću, ali inzistira na tome da se dogovori moraju poštovati, posebice u međunarodnom javnom pravu.

Osim bilateralnih problema s Grčkom i Bugarskom, Europska komisija također ističe ograničeni napredak u jačanju neovisnosti pravosuđa i ozbiljne zabrinutosti oko korupcije kao prepreke početku pristupnih pregovora.

Mucunski je istaknuo i važnost proširenja EU, posebice za sprječavanje rastućeg ruskog utjecaja na Balkanu. “Vjerujem da je širenje potrebno iz mnogo razloga, ali iz sigurnosne perspektive, jedan od ključnih je smanjenje zloćudnog ruskog utjecaja u našoj regiji”, rekao je.