U središtu razgovora bila je potreba da se očuva istina o odbrani države Bosne i Hercegovine, o mudrosti, hrabrosti i odlučnosti tadašnjeg političkog i vojnog rukovodstva koje je, u najtežim danima agresije i opsade, ostalo vjerno viziji građanske, cjelovite i suverene države.
Ministar Lokmić i akademik Pejanović posebno su istakli važnost očuvanja političke mudrosti ratnog Predsjedništva Bosne i Hercegovine, koje je, i u uslovima brutalne agresije, istrajalo u nastojanju da ne dijeli, već da ujedinjuje. To Predsjedništvo, sastavljeno od različitih političkih i etničkih predstavnika, bilo je simbol zajedničke borbe i vjere u bosanskohercegovačko društvo utemeljeno na pravednosti i slobodi.
Danas, kada se u javnom prostoru sve češće relativizira karakter rata iz perioda 1992–1995. i osporava činjenica da je Bosna i Hercegovina bila žrtva agresije, izuzetno je važno da akademska zajednica, institucije države i boračka udruženja zajednički djeluju u zaštiti istine, dostojanstva borbe i časti branilaca. Borci Armije Republike Bosne i Hercegovine, MUP-a RBiH i drugih patriotskih snaga nisu branili samo granice, već i pravo svakog građanina da slobodno živi u svojoj domovini.
U vremenu kada rat bjesni u Palestini i kada svijet ponovo svjedoči stradanju civila, iz Bosne i Hercegovine – zemlje koja je prošla kroz stravična razaranja, logore i genocid u Srebrenici – mora se poslati jasna poruka solidarnosti i trajne borbe protiv fašizma i neofašizma. Naša historijska odgovornost jeste da budemo glas mira i istine, ali i upozorenje svijetu šta se dešava kada se zlo ne zaustavi na vrijeme.
Moramo imati poseban senzibilitet prema značajnim datumima, te prenijeti na mlađe naraštaje obavezu prema domovini i žrtvi koja je podnesena. Ona nas obavezuje da trajno čuvamo istinu, poštujemo žrtve i nastavimo borbu za Bosnu i Hercegovinu – državu svih njenih građana, državu slobode, jednakopravnosti i nade, saopćeno je iz Federalnog ministastva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata.