Povod sastanka bila je zabrana pristupa Olimpijskom bazenu Otoka njihovoj djeci, što je izazvalo širu društvenu zabrinutost i otvorilo pitanje sistemske diskriminacije.
Zaštita prava djece
Roditelji su ministra detaljno upoznali s dosadašnjim pokušajima da ostvare institucionalnu zaštitu prava svoje djece, kao i s brojnim administrativnim i pravnim preprekama s kojima se suočavaju.
– Zahvalni smo što je ministar Hurtić prepoznao značaj naše borbe. Naša neformalna grupa ‘Srcem za posebne’ nastavit će predano tražiti sistemska rješenja – ne samo za našu djecu, nego i za generacije koje dolaze. Inkluzija nije milostinja, ona je pravo – poručila je Zinaida Jamakosmanović.
Na sastanku je dogovoreno da će roditelji, u saradnji s drugim relevantnim akterima, pripremiti konkretne prijedloge mjera koje bi Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH moglo ugraditi u buduće državne politike i zakonska rješenja. Glavni cilj je stvaranje trajnog, zakonski utemeljenog i održivog sistema podrške za djecu s poteškoćama – nezavisan od dobre volje pojedinaca.
Važan iskorak
Ministarstvo je najavilo organizaciju šireg konsultativnog sastanka s roditeljima iz cijele BiH kako bi se prikupile dodatne ideje koje bi mogle poslužiti kao temelj za sveobuhvatnu reformu inkluzivne politike na državnom nivou.
– Djeca s poteškoćama u razvoju i njihove porodice moraju znati da nisu sami. Naša je dužnost da im osiguramo siguran, dostojanstven i podržavajući ambijent, ne samo riječima, nego djelima – poručio je ministar Sevlid Hurtić.
Ova inicijativa predstavlja važan iskorak ka inkluzivnijem društvu u kojem se ljudska prava najranjivijih kategorija ne tretiraju kao izuzetak, već kao temelj svakog ozbiljnog društvenog razvoja.