BiH

Ministar Hurtić na Maršu mira u Beču povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, dr. Sevlid Hurtić, zajedno sa šefom Kabineta Jasminom Handžićem, koji je ujedno i član Upravnog odbora Memorijalnog centra Srebrenica, učestvovao je u Maršu mira održanom u Beču povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida počinjenog u Srebrenici jula 1995. godine.

FOTO: MLJPI
FOTO: MLJPI

Marš mira je organizovan od strane udruženja Consilium Bosniacum iz Austrije, koje već dugi niz godina aktivno djeluje na promociji istine o genocidu, borbi protiv njegovog negiranja i očuvanju sjećanja na nevine žrtve. Ova memorijalna šetnja okupila je veliki broj građana, predstavnika bh. dijaspore, austrijskih institucija, međunarodnih organizacija i javnog života, koji su zajednički poslali snažnu poruku solidarnosti, istine i sjećanja.

Pročitajte još

„Danas hodamo ne samo u znak sjećanja na nevino ubijene, već i u znak odlučnosti da se nikada ne zaboravi i nikada ne ponovi. Srebrenica je opomena čovječanstvu. Naša je odgovornost da njegujemo istinu, branimo dostojanstvo žrtava i borimo se protiv zaborava“, istakao je juče ministar Hurtić. 

„Marš mira u Beču ima neprocjenjiv značaj za očuvanje kulture sjećanja i međunarodnu solidarnost s preživjelima genocida. Danas smo ovdje da pokažemo da istina nema granice i da žrtve Srebrenice nisu same – ni tada, ni danas. Kao član Upravnog odbora Memorijalnog centra Srebrenica, posebno mi je važno da ovakvi događaji dopru do mladih, do nove generacije, kako bi nosili teret istine i bili brana svakom pokušaju negiranja. Naša borba nije samo za prošlost, već za budućnost u kojoj se ovakvo zlo nikada više neće ponoviti,“ poručio je Handžić. 

U sklopu obilježavanja, ministar Hurtić obišao je i budući Spomenik „Cvijet Srebrenice“ koji se gradi u Beču. Riječ je o univerzalnom znaku sjećanja na genocid, ali i simbolu snage i dostojanstva. Konstrukcija ovog spomenika nosi snažnu poruku – stubovi koji nose ovaj cvijet nisu obični stubovi. Oni su oblikovani kao siluete majki Srebrenice – hrabrih, dostojanstvenih i nepokolebljivih žena koje su izdržale test vremena i postale temelj kolektivne memorije bosanskohercegovačkog naroda.

„Te žene su jake kao čelik, kao i stubovi koji će čuvati ovaj spomenik. Njihova snaga, njihova istrajnost, njihova borba za istinu i pravdu postali su simbol otpora i ljudskog dostojanstva“, kazao je ministar Hurtić.

Marš mira u Beču predstavlja samo jedan segment šireg evropskog programa obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, koji obuhvata niz edukativnih, kulturnih i komemorativnih događaja širom kontinenta, saopćeno je iz kabineta ministra Hurtića.