To je nastavak aktivnosti kad je riječ o svim centrima za socijalni rad na području Kantona, koje Ministarstvo poduzima u cilju poboljšanja uslova rada i funkcionisanja ustanova u sistemu socijalne i porodične zaštite.
Da se radi o izuzetno produktivnoj posjeti, potvrdio je Alić naglasivši da su prikupljene korisne informacije. Dio sastanka smo iskoristili za našu goruću temu – smještaj djece sa poremećajima u ponašanju.
– Već smo poduzeli određene korake i uskoro ćemo imati informaciju o sagledanom stanju institucija na području TK za smještaj djece sa poremećajem u ponašanju. To bi trebao biti neki sistematski korak u budućnosti da ne bismo dolazili u situacije koje smo u prethodnim godinama imali a to je da nijedna institucija ne želi prihvatiti djecu sa ovakvim dijagnozama u svoje ustanove – rekao je Alić.
Aktuelni problem smještaja djece sa poteškoćama u ponašanju potvrdio je i v.d. direktora Centra za socijalni rad Gračanica Hasan Duraković napominjući da su iz Ministarstva obećali podršku kako bi to u narednom periodu bilo riješeno.
Najveću alternativnu brigu za djecu vode u našoj zemlji SOS Dječija sela u BiH, čije selo u Gračanici je posjetio danas Alić i o budućoj saradnji razgovarao s nacionalnim direktorom Malikom Garibijom.
– SOS sela su jedan od naših glavnih oslonaca u alternativnoj brizi o djeci, i to onoj brizi koja simulira porodično okruženje. Okruženje kakvo bi djeca trebala imati u svojim biološkim porodicama. Kada je u pitanju finansiranje, mi smo ove godine potpisali ugovor koji podrazumijeva potporu Kantona SOS selu u iznosu 50 postorealnih troškova za jedno dijete. SOS sela doživljavaju određenu transformaciju i sebi su za obavezu uzeli da provode određene javno bitne projekte poput podrške porodicama koje su žrtve trgovine i to je ono što je aktuelno sada na području četiri grada: Gračanice, Lukavca, Srebrenika i Gradačca – kazao je Alić.
Garibija je izrazio veliku zahvalnost Ministarstvu za rad, socijalnu politiku i povratak Tuzlanskog kantona, kao i ministru Aliću, za kontinuiranu podršku svim dječijim selima.
U ovoj godini napravili su veliki iskorak koji za nas znači finansijsku stabilnost i mogućnost da nastavimo raditi posao kojim se bavimo – kazao je Garibija naglašavajući da je na direktnoj brizi SOS sela u BiH u ovom momentu 150 djece, okupljenih u porodicama.
Mi sada radimo transformaciju tako da te porodice iz sela prebacujemo u kuće i stanove u gradovima, koje sada imate u Gračanici i Tuzli i potpuno su integrisane u zajednicu. Smatramo, a pokazala su i istraživanja, da je to bolje i zdravije za djecu, da se bolje integrišu u zajednicu i da kasnije lakše postižu samostalnost – dodao je.
Jedan od programa koje provodi SOS je preventivni program jačanja porodica koje su u riziku od razdvajanja, ali ono na što bi u budućnosti trebalo usmjeriti pažnju u društvu je jačanje hraniteljstva, naglašeno je ovom prilikom, saopćeno je iz TK.