BiH

Migranti u BiH stizali iz 120 zemalja

Iako je u BiH vidljiv pad broja migranata koji nastoje da se ilegalno preko njene teritorije domognu EU, iz bilješki je vidljivo da su domaći službenici lani evidentirali njih više od 25.000 iz čak 120 država, a bilo je i slučajeva da su pojedinci i po nekoliko puta uhvaćeni u pokušaju da nezakonito pređu granicu.

Migranti u Bihaću
FOTO: ANADOLIJA
Migranti u Bihaću

Ti i drugi podaci su sažeti u Informaciji o stanju u oblasti migracija u BiH za 2024. godinu, koja je početkom mjeseca dostavljena u parlamentarnu proceduru iz Ministarstva bezbjednosti BiH, a na osnovu ranijih zaključaka nadležnih institucija.

Broj migranata prijavljenih Službi za poslove sa strancima lani je bio manji skoro svaki mjesec u odnosu na 2023. godinu. Evidentirana su 25.284 nezakonita migranta što predstavlja smanjenje od 26,5 odsto u odnosu na 2023, kada je evidentirano njih 34.409.

Među njima najviše je bilo državljana Sirije, Turske, Avganistana, Maroka i Pakistana, a opšti stav je da su pojačane aktivnosti tijela za sprovođenje zakona na zaštiti granice i razbijanju kriminalnih mreža uključenih u krijumčarenje migranata, preusmjeravanje kretanja na druge migracijske podrute za ulazak u zemlje EU i niz drugih međusobno povezanih faktora uticali na intenzitet migracijskih tokova na teritoriju BiH.

“Od 120 različitih državljanstava migranata evidentiranih od Službe za poslove sa strancima u 2024. godini većina su bili državljani Sirijske Arapske Republike (8.380), Avganistana (5.246), Maroka (2.845), Turske (1.766) i Egipta (1.472). Oni čine 78 odsto od ukupnog broja evidentiranih migranata u BiH, a među ostalima najbrojniji su bili državljani Irana, Pakistana, Iraka, Bangladeša i Alžira”, piše u informaciji i dodaje se da se podaci o državljanstvu temelje uglavnom na izjavama migranata.

U 2024. godini broj evidentiranih državljana Egipta povećan je 13 puta u odnosu na podatke iz 2023. te ih je upisano nešto više od 1.000 lani. Došlo je i do trostrukog povećanja broja državljana Sirije, a broj Avganistanaca je trostruko smanjen, piše Glas Srpske.

“Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije iz 2024. godine na uzorku 6.920 osoba, glavne zemlje odredišta intervjuisanih migranata su Njemačka, Francuska, Italija, Španija i Belgija. Više od polovine  njih je izabralo zemlju odredišta, jer je predložena od strane porodice i/ili prijatelja, drugi razlog su privlačni socijalni i ekonomski uslovi, dok je najmanji broj kao razlog naveo bezbjednost ili dobro uspostavljenu mrežu sunarodnika”, navedeno je u informaciji.

Dio dokumenta su i podaci Međunarodne organizacije za migracije koji su pokazali da je 66 odsto od ukupnog broja intervjuisanih migranata (6.920) barem već jednom pokušalo nezakonito preći granicu s Hrvatskom.

“Migranti su, u prosjeku, napravili tri neuspjela pokušaja nezakonitog prelaska granice, a maksimalan broj iznosio je 20 pokušaja. Veoma mali broj intervjuisanih je izjavio da ne bi ponovo pokušao nezakonito da pređe granicu”, piše u informaciji sektora bezbjednosti na nivou BiH.

Migracijski pritisak je, kada je riječ o granici, najviše bio izražen na području koje pokrivaju jedinice Granične policije Hum-Foča, Višegrad, Trebinje, Bijeljina, Gradiška, Velika Kladuša, Brod i Izačić-Bihać.

“Migracijska ruta nezakonitog ulaska migranata na teritoriju BiH koja je vodila preko područja Zvornika početkom 2024. godine premjestila se na Višegrad. Pritisak je od septembra povećan i na području Bijeljine”, istaknuto je u dokumentu.

Od ukupnog broja evidentiranih nezakonitih migranata (25.284) namjeru za podnošenje zahtjeva za azil iskazalo je 21.489 osoba, ali je istovremeno taj zahtjev podnijelo njih tek 234. Evidencije pokazuju i da je povećan i broj osoba koje su iskazale namjeru za podnošenje zahtjeva za azil na graničnim prelazima i to uglavnom na aerodromu Sarajevo (289).

“U najvećem broju je riječ o državljanima Sirije, Avganistana, Egipta, Pakistana i Somalije, kod kojih je nakon graničnih provjera utvrđeno posjedovanje falsifikovanog dokumenta ili osobama koje ne posjeduju dokumenta uz sumnju da su ona uništena tokom leta”, istaknuto je u tom dokumentu, uz opasku da migranti koriste uglavnom letove niskobudžetnih avio-kompanija iz Istanbula, Katara, Dohe i Džede.

Pregled aktivnosti

U dokumentu Ministarstva bezbjednosti BiH su pobrojani i ključni zadaci na kojima su radile nadležne službe samostalno ili u saradnji sa nekim od partnera. Naglašeno je i da je Evropska komisija u svom izvještaju za 2024. godinu ocijenila da se upravljanje migracijama i dalje unapređuje, a uz to je u izvještaju ukazano i na parafiranje Sporazuma sa Agencijom za evropsku graničnu i obalsku stražu (Fronteks) te na usvajanje zakona i podzakonskih akata.