Navedeno je ovo u Informaciji o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini koju je sačinilo Ministarstvo sigurnosti BiH.
Broj migranata prijavljenih Službi za poslove sa strancima bio je manji skoro svaki mjesec u lani u odnosu na 2023. godinu.
Odstupanja u broju migranata u 2024. najviše su bila izražena u januaru (+ 76 %), septembru (- 50,76 %), novembru (- 51-,77 %) i decembru (- 79,1,2 %).
“Pojaćane aktivnosti tijela za provedbu zakona na zaštiti granice i razbijanju kriminalnih mreža uključenih u krijumčarenje migranata, preusmjeravanje kretanja migranata na druge migracijske podrute za ulazak u zemlje EU-a, kao i niz drugih međusobno povezanih faktora uticali su na intenzitet migracijskih tokova na teritoriju BiH”, navedeno je u Informaciji.
Od različitih državljanstava migranata evidentiranih od Službe za poslove sa strancima u prošloj godini većina su bili državljani Sirijske Arapske Republike (8.380), Afganistana (5.246), Maroka (2.845), Turske (1,.766) i Egipta (1.472).
Oni zajedno čine 78 % od ukupnog broja svih evidentiranih migranata u Bosni i Hercegovini. Među ostalima najbrojniji su bili državljani lrana, Pakistana, lraka, Bangladeša i Alžira.
U 2024. godini broj evidentiranih državljana Egipta povećan je 13 puta u usporedbi s 2023. godinom. Također, došlo je i do trostrukog povećanja broja državljana Sirije, dok je broj državljana Afganistana trostruko smanjen.
lako je u odnosu na prošlu godinu smanjen broj evidentiranih osoba iz Afganistana, Maroka,Pakistana, lrana, Bangladeša iAlžira, kao što pokazuje podaci, oni su i dalje među najzastupljenijim nezakonitim migrantima u Bosni i Hercegovini.
Prema podacima Medunarodne organizacije za migracije, prikupljenim u 2024. godini na uzorku od 6.920 osoba, glavne zemlje odredišta za intervjuirane migrante su Njemačka, Francuska, ltalija, Španjolska i Belgija.
Više od polovine intervjuiranih migranata izabrali su zemlju odredišta jer je predložena od porodice i/ili prijatelja, drugi najčešći razlog su privlačni socioekonomski uvjeti, dok je najmanji broj ispitanika kao razlog naveo sigurnosti ili dobrouspostavljenu mreže sunarodnjaka.
Prema strancima koji su tokom 2024. godine otkriveni u nezakonitom boravku na teritorijuBosne i Hercegovine, poduzete su mjere protjerivanja koja je izrečena za 3.240 osoba, pod nadzor je stavljeno 1.711, osoba, od čega je u lmigracijski centar smješteno 446 osoba.
Istovremeno, boravak je otkazan za 750 osoba, a vize su poništene za 185 osoba.
Mjere prema strancima odnosile su se na u najvećem broju na državljane Turske, zatim slijededržavljani Sirije, Kine, Bangladeša, Nepala, Pakistana i Afganistana.