Na konferenciji “Microbalkans 24” će se okupiti lideri mikrofinansijskih institucija,predstavnici Centralnih banaka, nadležnih Minisarstava te podržavaoca mikrofinancijskogsektora iz: Sjeverna Makedonija, Albanija, Srbija, Crna Gora, Kosovo i Bosna i Hercegovina,te drugih zemalja.
U organizaciji Udruženja mikrokreditnih organizacija Bosne i Hercegovine – AMFI i uzinstitucionalno pokroviteljstvo Centralne banke BiH, Agencije za bankarstvo FBiH i Agencijeza bankarstvo RS, konferencija ima za cilj jačanje regionalne saradnje i postavljanje temeljaza zajednički razvoj sektora, što će obilježiti i potpisivanjem Memoranduma o razumijevanjuizmeđu predstavnika mikrofinancijskog sektora zemalja Zapadnog Balkana.Elma Zukić, predsjednica AMFI-a ističe da “Microbalkans 24” simbolizira našu povezanost isolidarnost u sektoru, pokazujući da, “iako nas nazivaju ‘mikro’, naš zajednički uticaj je‘makro’, snažan i moćan”.
„Potpisivanje memoranduma je kamen temeljac naše strategije za budućnost, za jačanjeuloge mikrofinansija u podršci ranjivim kategorijama, podsticanje energetske efikasnosti iunapređenje transparentnosti u poslovanju.“, istakla je Zukić I dodala da Memorandumpredstavlja značajan iskorak za sve mikrofinansijske asocijacije regiona, koji su se obavezalina saradnju u unapređenju regulatornih i pravnih okvira, kao i pristupu međunarodnim idomaćim izvorima finansiranja.
Kako je istakla, sektor mikrofinansija na Zapadnom Balkanu pokazuje izuzetne rezultate.“Više od 110 institucija nedepozitnog sektora u šest zemalja Zapadnog Balkana aktivnopruža socijalnu i finansijsku inkluziju. Procijenjuje se da preko tri miliona stanovnika imajudobrobit od ovih usluga sa aktivnim prosiječnim portfoliom od preko dvije milijarde eura.Ove brojke ne samo da ilustruju snagu sektora, već i njegovu ulogu u kreiranju finansijskeinkluzije i društvenog razvoja”, istakla je Zukić.

“Samo u Bosni i Hercegovini, 30 mikrokreditnih organizacija opslužuje više od 250.000klijenata, što direktano i indirektano utiče na poboljšanje životnoh uslova 21 posto građana.Procenjuje se da samo jedan mikrokredit omogućava unapređenje životnih uslova tročlaneporodice”, pojasnila je Zukić i dodala da uz više od 2.000 zaposlenih i oko 700 terenskihjedinica, širom zemlje ilustruju snagu sektora i njegovu ulogu u finansijskoj inkluziji,društvenom razvoju i dostizanju društvenih razvojnih ciljeva.
Jorgos Papadakis, direktor, Evropske mikrofinansijske mreže, kaže da ova konferencijapredstavlja jedinstvenu priliku za sve relevantne aktere mikrofinansijskog sektora u regionuda se okupe i razgovaraju.
“Važnost mikrofinansiranja za Zapadni Balkan bila je i ostaje neosporna, a pokretanjeregionalne mreže mikrofinansijskih institucija ponovo ga stavlja u fukus donosilaca odlukana regionalnom ali I na međunarodnom nivou“, kazao je Papadakis.
Tokom konferencije, prisutni će imati priliku učestvovati i na panelima o digitalizaciji umikrofinansijama, ESG standardima i ulozi žena u finansijskom sektoru, te regulatornomokruženju I mogućim unapređenjima istog u skladu sa međunaronim trendovima.
A.E.