IT

Meta i službeno prestala koristiti "fact-checkere"

Nakon promjene vlasti i ranijih nekoliko godina izuzetno negativnih reakcija korisnika na famozne „fact-checkere“, odnosno nepozvane utjerivače istine, nakon kratkog razdoblja testiranja na Metinim platformama pojavile su se „Community Notes“ – manje nasilan način utjerivanja istine u tuđe postove i stavove.

FOTO:  EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO
FOTO: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO
Ilustracija

Ove su se počele pojavljivati na Facebooku, Instagramu i Threadsima. Meta je potvrdila da s trenutnim učinkom više neće biti novih oznaka za provjeru činjenica na sadržaju u mnogim dijelovima svijeta.

Umjesto toga, bilješke koje pišu i ocjenjuju članovi zajednice bit će postupno objavljivane.

Opisujući kako novi sustav funkcionira, Meta ne skriva da je X-ov pristup bio velika inspiracija za njezine platforme.

Ključne značajke Community Notes sustava su da Meta ne ocjenjuje postove korisnika, već to čine članovi zajednice (čemu onda dodatno Community Notes? Zar komentiranje nije dovoljno?), a ove „pripomene“ neće biti objavljene osim ako se suradnici s različitim stajalištima ne slože da pružaju koristan kontekst. Community Notes imat će ograničenje od 500 znakova i morat će uključivati poveznicu koja podržava bilješku. Suradnici moraju biti stariji od 18 godina, imati račun stariji od 6 mjeseci i u dobrom stanju, te imati potvrđeni telefonski broj ili dvofaktorsku autentifikaciju. Funkcija će biti dostupna na 6 jezika koji se često koriste u SAD-u: engleski, španski, kineski, vijetnamski, francuski i portugalski, prenio je Bug.hr.