BiH

Memorijalni centar Sarajevo i Ministarstvo za boračka pitanja KS podržali projekt SniperAlley.Photo

Memorijalni centar Sarajevo, načelu s Ahmedom Kulanićem, prvi je prepoznao značaj projekta SniperAlley.Photo, čiji je idejni tvorac Džemil Hodžić. 

FOTO: MEMORIJALNI CENTAR SARAJEVO
FOTO: MEMORIJALNI CENTAR SARAJEVO

Ovaj značajan dokumentarni projekt posvećen je očuvanju historije opsade Sarajeva kroz dokumentarnu ratnu fotografiju, saopćeno je iz Memorijalnog centra Sarajevo.

Projekat se fokusira na prikupljanje i predstavljanje poznatih i manje poznatih fotografija snimljenih tokom agresije na Sarajevo, kao i na intervjue s fotoreporterima koji su te fotografije snimili. Serijal teži da sačuva od zaborava ključne trenutke iz perioda opsade i pruža uvid u historijski kontekst kroz autentične vizualne prikaze.

Pročitajte još

Upravni odbor Memorijalnog centra odobrio je finansijsku podršku za projekt, dok je Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo, na čelu s ministrom Omerom Osmanovićem, također pružilo podršku.

Prema riječima Džemila Hodžića, u ovoj epizodi su prikazane fotografije Zorana Filipovića “Zoroa”.

– Objavili smo šestu epizodu našeg serijala The Story Behind The Photo i njome smo, da tako kažemo, najavili suradnju s Memorijalnim centrom Sarajevo. Ovaj serijal, u grubom prevodu, znači  -Pozadina fotografije – i bavi se poznatim i manje poznatim fotografijama snimljenim tokom opsade grada Sarajeva. Sve epizode i usmena video svjedočanstva samo su mali dio kulture sjećanja kojom se bavimo – kazao je Hodžić.

Dodao je da su trenutno u pripremi najmanje dvije dodatne epizode.

– Trenutno snimamo jednu epizodu i dovršavamo još jednu koja bi trebala biti emitovana u narednom periodu. Vjerujemo da će nakon objave ove epizode i druge institucije uvidjeti važnost naše plemenite misije te podržati projekat SniperAlley.Photo i naše napore – kazao je Hodžić, te naglasio da je ovo prvi put da im je jedna institucija pomogla na ovaj način kao fondaciji i projektu, a nada se da neće biti i posljednji.

Fotografija, kako ističe Direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić, ima simboličku moć.

– Fotografije opkoljenog Sarajeva snažno utiču na osvještavanje onoga što se desilo u prošlosti. Vraćaju nas u te okom kamere zarobljene trenutke zarobljenog grada te tako predstavljaju jedan od važnijih elemenata kulture sjećanja jer i pored promjena koje je vrijeme donijelo, one ne dopuštaju zaborav na agresiju, na opsadu, na otpor – na rezilijentnost građana u svim njegovim oblicima, od vojnog otpora do otpora u svakodnevnici kroz iznalaženje načina za preživljavanje u uslovima koji degradiraju ljudski život – kazao je Kulanić.

Memorijalni centar Sarajevo posvećen je podršci projektima s historiografskom vrijednošću i objektivnim prikazom historije. Projekti poput SniperAlley.Photo, koji obuhvataju više materijala iz različitih izvora, ključni su za autentično očuvanje i predstavljanje događaja tokom agresije 1992.-1995., čime se osigurava da sve ono što se dešavalo tokom agresije ne bude zaboravljeno.