BiH

Marinko Ogorec o mogućem zatvaranju američke ambasade u BiH: Trumpove odluke koje mijenjaju sve

Ogorec je komentirao i najave SAD-a o tome kako će zatvoriti diplomatsko predstavništvo u BiH, čime bi naša zemlja došla u društvo Konga, Burkine Faso i Južnog Sudana.

FOTO: N1
FOTO: N1

U “Studiju 4” HRT-a gostovali su vojni analitičari Marinko Ogorec i Pero Kovačević. Komentirali su stanje na istočnom bojištu u Donbasu, ruske napade u kojima je stradao velik broj civila te objasnili zašto aktivna odbrana i ukrajinski protunapadi nisu polučili značajniji rezultat.

Upitan zašto su reakcije iz SAD-a spore ili nepostojeće kada se radi o ruskim napadima na ukrajinske civile, vojni analitičar Marinko Ogorec kazao je kako bi u tom slučaju morali osuditi i Izrael.

-Ako bi to Amerikanci komentirali, onda bi morali komentirati ono što se događa u pojasu Gaze, gdje njihov saveznik Izrael radi poprilično neugodne ratne zločine sa znatno većim intenzitetom, rekao je.

Osvrnuo se i na dosadašnje bilateralne dogovore koje je Washington sklopio s Ukrajinom i Rusijom.

– Dogovor je jedno, a sporazum je drugo. Dok se ne potpiše nešto i s jedne i druge strane, kao i treće koja bi bila arbitar, jamac – nastavljaju se borbena djelovanja pojačanom žestinom, kazao je.

Pročitajte još

Komentirao je i masakr na Cvjetnicu u Sumiju, a nakon kojeg je smijenjen guverner regije jer je organizirao dodjelu odličja ukrajinskim vojnicima.

– Apsolutno je došlo do propusta obavještajne zajednice. Govorimo o jednom krajnje neodgovornom činu tog čovjeka koji je prikupio ljude da im dodijeli odlikovanja u zoni djelovanja svih sustava protivnika. Nije došlo do masovnog raketnog napada nego masovnih žrtava. Radi se o dva Iskandera. Radilo se o vojnom cilju gdje su civilne kolateralne žrtve produkt postupka neodgovornog čelnika, ustvrdio je.

Vojni analitičar i bivši državni tajnik u MORH-u Pero Kovačević, dodao je kako je raketa stigla s lansirnog mjesta koje je bilo u Kursku te da se zračna uzbuna zbog toga nije oglasila.

– Iskander je moćan sustav. On kada padne, pokrije otprilike dva nogometna igrališta. Zračne sirene se očito nisu mogle uključiti zbog blizine lansiranja, pojasnio je.

Kovačević je komentirao i stanje na dva najveća žarišta u Donbasu, smjerove Toreck i Pokrovsk.

– Situacija je takva da ruske snage imaju inicijativu na tom području, a ukrajinske snage su krenule s aktivnom obranom. Tu je moguće zaustavljanje agresora i tu se dogodilo ono što nije smjelo. Za razliku od onog kako smo to mi radili u Domovinskom ratu, Ukrajinci to nažalost nisu izveli tako. Kada ide kontraudar, morate imate snage u pričuvi koje će zadržati osvojeni prostor. Kod ukrajinskih snaga se to nije dogodilo. Imali su velika borbena djelovanja kod Pokrovska i Torecka i uspjeli su vratiti dio područja, ali nisu uspjeli osvojiti veći dio, objasnio je.

Ruske snage su, kako je pojasnio, koristile taktiku iscrpljivanja te su uništili logističke pravce”.

– Tako je došlo do probijanja ukrajinske obrane na dva dijela fronta. Kod Torecka i Pokrovska – opet je dosta teška situacija na Ukrajince, dodao je.

Osvrnuo se i na činjenicu da SAD Ukrajini više ne želi ni prodavati oružje, a Bidenovu pomoć šalje na kapaljku.

– Mislim da to svima treba postati jasno. SAD je otvoreno rekao da Ukrajina više nije njihov prvi cilj. Njihov je cilj zaustavljanje rata i zbog toga je takva situacija. EU nema snage i mogućnosti da financira cjelokupno ratno djelovanje i pruža sve stvari koje su Ukrajini potrebne. U Wiesbadenu je dugo vremena NATO-ov stožer, ali vidjeli smo kako to izgleda kada SAD uskrati obavještajne podatke, zaključio je.

Dan Europe kao alternativa Danu pobjede i Jalta 2.0?

Kovačević je komentirao prijetnje koje je šefica europske diplomacije Kaja Kallas uputila liderima europskih država koji su najavili sudjelovanje na ruskoj paradi povodom Dana pobjede 9. svibnja.

– Rusi tradicionalno obilježavaju Dan pobjede nad fašizmom 9. svibnja. Sada je to 80. obljetnica. Ne znam zašto je EU toliko inertna i nesposobna. Zašto to oni nisu organizirali u Europi, jer 9. svibnja je i Dan Europe. Zašto to ne bi organizirali u Njemačkoj, zapitao se.

– To bi bila veoma jaka poruka, a oni se bave sami sobom, rekao je.

Ogorec je upozorio da bi eventualno prisustvo Donalda Trumpa u Moskvi definitivno značilo novu Jaltu (op. a. referenca na Konferenciju u Jalti 1945. godine).

– Još samo nedostaje Trump da ta ekipa bude kompletna. Ali ako bi se dogodilo da dođe Trump, onda imamo novu Jaltu. Drugačije bi se posložile prilike u svijetu. To ne mora nužno biti ni loše. Prva Jalta je omogućila mir 50-60 godina na europskom prostoru, dodao je.

SAD gasi ambasadu u BiH?

Ogorec je komentirao i najave SAD-a o tome kako će zatvoriti diplomatsko predstavništvo u BiH, čime bi naša zemlja došla u društvo Konga, Burkine Faso i Južnog Sudana.

– Prvo čekamo da ta odluka bude provedena. Možemo vidjeti da Trump puno puta nešto kaže, svijet se šokira i onda on to povuče. Pričekajmo hoće li ili ne on povući predstavnike. Nisam siguran da će SAD tek tako lako napustiti ovaj prostor. Oni imaju značajnu vojnu bazu na Kosovu. Sigurno da njih neće tako lako evakuirati, ustvrdio je.