“Neizmjerno sam sretna što sam imala priliku da svoju knjigu “Jevrejski muzičari u BeograduOd Balfurove dekleracije do Holokausta” predstavim na 35. Internacionalnom festivalu knjiga i učila u Sarajevu, te je tako na pravi način predstavim široj čitalačkoj publici u Regionu”, kaže Maja Vasiljević, muzikolog i sociolog iz Beograda.
– Dugo sam istraživala aktivnost Jevrejskih muzičara. Njih 234 najtalentovanijih, koji su doživjeli međunarodno priznanje u svim žanrovima svijeta muzike, opere i baleta, a koji su, na žalost izgubili život u drugoj ili trećoj deceniji svog života, poticali su iz Bosne i Hercegovine. Knjiga je rezultat višegodišnjeg istraživanja i ne govori samo o jevrejskim muzičarima. Opisujem jedno čitavo razdoblje kulturne istorije Beograda.

Autorka iznosi obilje podataka o kulturi, religiji i svakodnevnom životu Jevreja koji su živeli u Srbiji.
Ona sistematizuje muzičare kao izvođače i stvaraoce, ukazujući na to da su jevrejski umetnici bili veoma aktivni u radu vodećih scenskih institucija Beograda. U njenom fokusu su Jevrejski muzičari koji su javno nastupali od kraja 1918. godine do okupiranog Beograda u Drugom svjetskom ratu. Osim klasičnih i popularnih mizičara i ansambala, izdvajaju se pjevači i zborovi u beogradskoj i zemunskoj sinagogi.
“Istraživač sam i radim na Filozofskom fakultetu beogradskog Univerziteta na Odjeljenju za istoriju od 2011. godine”, nastavlja Maja Vasiljević. Imam medijsko iskustvo iza sebe. Trudim se da u svom radu postavim muzikologiju i sociologiju na jedno visoko mjesto, te da moje knjige ne budu samo za uži krug već, uistinu, namjenjene široj publici koja se interesuje za kulturu i istoriju.
Je li ovo Vaše jedino djelo?
-Ne. Ima ih više. I moja prva knjiga vezana je za muziku. Radi se o projektu “Filmska muzika u SFRJ” u kojem sam se bavila muzikom u nekadašnjoj nam zemlji Jugoslaviji, u filmovima nastalim do 1975. godine. Ta knjiga me na najbolji način lasirala u svijet književnosti. Nije mi bilo teško sve to ukoričiti u jednu knjigu jer se radi o filmovima uz koje sam rasla. Nastojala sam na najbolji način osvijetliti tu muziku, filmsku kulturu a ali i politiku, odnosno ideologiju bivše Jugoslavije.
Odnos društva ka piscima?
-Pišem knjige koje su naučne, ali i koje su, istovremeno namjenjene i široj publici. Nisam naišla na neke probleme. Možda je to zbog toga što sam imala “Hera-edu”, komercijalnog izdavača iz Beograda koji je, za ono što sam stvarala, uspio pronaći podršku Akademske zajednice, ali i pronaći pravu put do šire publike. Kada iza nekog projekta u mojoj zemlji stane Srpska akademija znanosti i umjetnosti, uistinu, lakše se korača na putu do čitalaca.

