Pokušaj hapšenja Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republike Srpske 23. aprila u Istočnom Sarajevu dodatno je začinio situaciju.
Milorad Dodik je prešao sve crvene linije, doveo je u pitanje autoritet vlade BiH, ali i institucija, šta tek građani da očekuju?
Saša Magazinović, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine kratko se za portal Bosnainfo osvrnuo na ovu goruću temu:
“Ja nemam sumnje da će institucije na kraju uraditi svoj posao. Svi mi imamo svoj stav o tome šta bi ko trebao uraditi iako često ne poznajemo oblast koju komentarišemo i ne raspolažemo sa svim informacijama. Trudim se da što manje iznosim lične impresije i očekivanja. Umjesto toga, dajem podršku radu pravosudnih i sigurnosnih institucija Bosne i Hercegovine da završe zakonom povjereni posao u slučaju Dodika, Stevandića i Viškovića”, stava je Magazinović.
Visoki predstavnik Christian Schmidt donio je odluku o obustavljanju isplate novca iz budžeta na svim nivoima u Bosni i Hercegovini za Savez nezavisnih socijaldemokrata, pod vodstvom Milorada Dodika, i političku stranku Ujedinjena Srpska koja je koalicijski partner Dodiku u vlasti entiteta Republika Srpska.
Obraćajući se u Sarajevu, Schmidt je u četvrtak kazao da se obustava financiranja odnosi na budžete na svim nivoima, od državnog, entitetskih do općinskih, ističući da “antidejtonsko djelovanje ima posljedice i da će svoju odluku razmotriti nakon što ono prestane”.
“Sva sredstva za ove stranke, na svim nivoima vlasti, bit će obustavljena i preusmjerena na poseban račun u Centralnoj banci BiH”, kazao je Schmidt.
Prema podacima iz financijskih izvještaja političkih stranaka, SNSD je iz budžeta na svim nivoima u prošloj godini dobio nešto više od dva miliona maraka (oko milion eura), dok je Ujedinjena Srpska dobila nešto više od 395 hiljada maraka (oko 200.000 eura).
Schmidt je odlukom naložio banakama, u kojima dvije stranke imaju otvorene račune, da prebace novac koji im je isplaćen iz budžeta na račun Centralne banke BiH, te da o tome obavijeste Ured visokog predstavnika (OHR).
Da li ova odluka dolazi kasno i da li će imati efekta, Magazinović ističe kako je efekat već vidljiv.
“Po prvim reakcijama, odluka već ima efekta, kako simboličkog, tako i suštinakog. Nisu svi uvijek bivali sretni odlukama Visokog predstavnika, ali ovdje nije pitanje sadržaja odluke nego poštivanja institucije OHR-a. Da li je moglo prije, jeste”, istakao je Magazinović.
Posljednja dešavanja Bosnu i Hercegovinu sve više nas udaljavaju od članstva u Evropskoj uniji. Djeluje kao da živimo otvoreni oblik ratne politike na djelu. Bosna i Hercegovina je u srcu Europe, a opet ne u EU, no Magazinović smatra kako je sudbina naše zemlje zagarantovana u EU.
“Evropska sudbina nam je zagarantovana. Jedino što je upitno je brzina kretanja i tajming. Mnogi su uplašeni od članstva od EU i boljeg funkcionisanja institucija BiH. Zato i zaustavljaju EU put, mada javno promoviraju svoju EU opredjeljenost”, zaključio je Magazinović za Bosnainfo.