Svijet

Macron najavio osnivanje francusko-haitijske komisije za preispitivanje 'bolne prošlosti'

Predsjednik Francuske Emmanuel Macron najavio je osnivanje zajedničke francusko-haitijske komisije koja će se baviti preispitivanjem historijskih odnosa Francuske s njenom bivšom karipskom kolonijom Haitijem. Ipak, nije spomenuo mogućnost isplate reparacija, na čemu aktivisti iz Haitija insistiraju već godinama, piše Reuters. 

FOTO:  XINHUA
FOTO: XINHUA

Macron je u četvrtak izjavio da će komisija, po završetku svog rada, predložiti preporuke za obje vlade.

Na prošlogodišnjem forumu Ujedinjenih nacija za ljude afričkog porijekla (PFPAD) u Ženevi, koalicija organizacija civilnog društva pozvala je Francusku da Haitiju isplati milijarde dolara odštete, ističući da je ta zemlja izgubila oko 21 milijardu dolara plaćajući Francuskoj nakon sticanja nezavisnosti.

Na ovogodišnjem forumu PFPAD-a u New Yorku, koji je završen u četvrtak sesijom posvećenom Haitiju, predsjedavajući foruma Martin Kimani ocijenio je formiranje komisije kao važan korak jer „priznaje potrebu za zvaničnim suočavanjem sa historijom obilježenom eksploatacijom, nasiljem i prisilnom šutnjom“.

– Učinkovitost ove komisije zavisit će od spremnosti da se u potpunosti prizna razmjer i posljedice tzv. duga nezavisnosti koji je Francuska nametnula Haitiju – rekao je Kimani. – Također će zavisiti od toga ko učestvuje u radu komisije, kako će se proces odvijati i hoće li rezultirati stvarnim oblikom reparacija.

Haiti je 1804. postao prva nezavisna država u Latinskoj Americi nakon velike pobune porobljenih ljudi. Međutim, kada je Francuska 17. aprila 1825. priznala nezavisnost Haitija, nametnula mu je ogroman finansijski dug kao naknadu za izgubljeni prihod zbog ukidanja ropstva. Taj je dug u potpunosti otplaćen tek 1947. godine.

– Danas, na ovu dvjestotu godišnjicu, moramo se suočiti s historijom – rekao je Macron. – Za Francusku to znači preuzeti svoj dio istine u izgradnji kolektivnog sjećanja koje je za Haiti izuzetno bolno.

Finansijsku naknadu nazvao je „odlukom koja je odredila cijenu slobode jedne mlade nacije, koja se već na svom početku suočila s nepravednom silom historije“.

Macron je također naglasio da će Francuska nastaviti pružati podršku Haitiju u savremenim izazovima, posebno po pitanju sigurnosti, nazvavši to “apsolutnim prioritetom”.

Oružane bande trenutno kontroliraju gotovo cijeli glavni grad Haitija i okolna područja, prisilivši više od milion ljudi da napuste svoje domove, što je dodatno paraliziralo privredu i pogoršalo humanitarnu krizu.

Na forumu se obratio i stalni predstavnik Haitija pri UN-u Ericq Pierre, koji je istakao da je ključno analizirati strukturne i historijske uzroke trenutne krize.

– Tražimo da se pravda ispuni jasnim i restitutivnim činom: punom restitucijom ovog nepravednog duga – rekao je Pierre.

Francuska je do sada obećala četiri miliona eura za fond Ujedinjenih nacija koji finansira međunarodnu misiju za pomoć u stabilizaciji sigurnosne situacije u Haitiju.

Tokom svojih predsjedničkih mandata od 2017. godine, Macron je povećao transparentnost kada je riječ o kolonijalnoj prošlosti Francuske, otvarajući pristup arhivama i osnivajući komisije historičara, poput one za Alžir.