Za francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, ovo predstavlja dugo očekivanu priliku da revitalizuje francusko-njemački savez. Tokom godina, njegove ideje o “strateškoj autonomiji” Europe nailazile su na otpor u Berlinu, koji je uvijek preferirao oslanjanje na Sjedinjene Američke Države kao ključnog garanta bezbjednosti. No, Trumpova politika promijenila je stav Njemačke, prisiljavajući je da preispita svoju sigurnosnu budućnost.
Friedrich Merz, koji tek treba da preuzme kancelarsku funkciju, već pokazuje volju za promjenom kursa. U velikom zaokretu, on je izrazio interesovanje za mogućnost da njemačku sigurnost dijelom osigura francuski nuklearni štit – prijedlog koji je Pariz godinama zagovarao, ali koji je dosad nailazio na hladan prijem u Berlinu.
Bliskost dvojice lidera već se pokazala na djelu. Tri dana nakon što je njegova stranka pobijedila na izborima u februaru, Merz je otputovao u Pariz na trosatnu večeru s Macronom u Jelisejskoj palati. Razgovarali su o širokom spektru tema, od rata u Ukrajini do europske ekonomske politike i vojne potrošnje. Prema izvorima bliskim njemačkom lideru, Merz i Macron su pronašli “zajednički jezik” i uspostavili “intenzivne kontakte” koji bi trebali rezultirati novom francusko-njemačkom agendom.
Naravno, razlike između Pariza i Berlina ne nestaju preko noći. Njemačka i dalje gaji duboku averziju prema zajedničkom zaduživanju u EU, što bi moglo biti ključno za finansiranje Macronovih ambicioznih planova o povećanju vojne potrošnje. Takođe, Berlin se suočava s izazovom dugogodišnjeg zanemarivanja ulaganja u odbranu, dok Pariz, s ograničenim budžetom, traži načine da dostigne cilj od preko 3% BDP-a za odbranu.
Ipak, promjena u transatlantskim odnosima stvorila je ono što jedan Macronov saradnik naziva “snažnim francusko-njemačkim momentom”. O tome svjedoči i činjenica da Merz na svom radnom stolu u sjedištu CDU-a u Berlinu drži crno-bijelu fotografiju Konrada Adenauera i Charlesa de Gaullea – simbol nekadašnjeg zlatnog doba saradnje dvije zemlje.
“Merz je vjerovatno najbolji partner kojeg je Macron imao u Njemačkoj u posljednjih sedam godina”, smatra Joseph de Weck iz Foreign Policy Research Instituta. Ako se njihova saradnja održi, jednog dana bi i njihova zajednička fotografija mogla postati historijski simbol novog europskog kursa, zaključuje Politico.