Riječ je o prvom bilateralnom susretu turskog i iranskog predsjednika nakon rata Izraela i Irana.
Detalji sastanka održanog iza zatvorenih vrata nisu odmah objavljeni, ali njegova simbolika i lokacija nose snažnu političku poruku. Khankendi, nekadašnja prijestolnica samoproglašene armenske Republike Arcah, danas je pod punom kontrolom Azerbejdžana nakon vojne reintegracije regije Nagorno-Karabah.
Samit ECO-a u ovom gradu ima posebno značenje za Azerbejdžan, koji ga vidi kao potvrdu teritorijalnog suvereniteta nad regijom koja je decenijama bila predmet spora i sukoba između Azerbejdžana i Armenije.
ECO je međuvladina političko-ekonomska organizacija osnovana 1985. godine na inicijativu Turske, Irana i Pakistana, s ciljem jačanja regionalne saradnje i promocije trgovine, investicija, saobraćajne povezanosti i energetske saradnje. Nakon raspada Sovjetskog Saveza, pridružile su se i druge države: Azerbejdžan, Kazahstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan, Tadžikistan i Afganistan. Turska Republika Sjeverni Kipar ima status posmatrača.
U obraćanju učesnicima samita, predsjednik Erdoğan naglasio je da Turska ulaže intenzivne napore kako bi spriječila širenje sukoba između Irana i Izraela na širi region Bliskog istoka.
Predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev u svom govoru istakao je značaj obnove i rekonstrukcije u nekadašnjem regionu Nagorno-Karabaha. Posebno je naglasio i pitanje prava povratka Azerbejdžanaca protjeranih iz Armenije.
“Visoko cijenimo usvajanje rezolucije od strane Vijeća ministara Organizacije islamske saradnje, održanog prošlog mjeseca u Istanbulu, kojom je jednoglasno izražena podrška pravu na povratak Azerbejdžanaca koji su bili prisilno raseljeni iz Armenije”, izjavio je Alijev.
Na samitu su prisustvovali predsjednici i premijeri deset država članica ECO-a, ministri vanjskih poslova, kao i predstavnici zemalja posmatrača, uključujući Tursku Republiku Sjeverni Kipar i Organizaciju turkijskih država.