“Rat u Gazi se mora završiti, a taoci moraju biti vraćeni. Ako je moguće okončati rat u Libanu, onda je naravno moguće okončati i rat u Gazi i vratiti taoce”, naglasio je Lapid na X nalogu.
Izrael je 27. novembra postigao sporazum o prekidu vatre s Libanom, okončavši više od 14 mjeseci borbe sa libanskom grupom Hezbollah.
“Dužnost Izraela je da postigne dogovor za povratak taoca”, istako je opozicioni lider.
Izraelska opozicija, porodice talaca i veliki dio izraelske javnosti optužili su premijera Benjamina Netanyahua da je opstruirao dogovor s Hamasom o povratku talaca i okončanju rata u Pojasu Gaze.
Oni tvrde da se Netanyahu boji da će izgubiti vlast zbog prijetnji ministara krajnje desnice da će se povući iz koalicije ako se postigne takav dogovor.
Izrael procjenjuje da se u Pojasu Gazi drži 101 zarobljenik, dok je Hamas objavio da je na desetine njih ubijeno u neselektivnim izraelskim zračnim napadima.
Napori posredovanja koje su predvodili Sjedinjene Američke Države, Egipat i Katar za postizanje sporazuma o prekidu vatre u Pojasu Gaze i razmjeni zarobljenika između Izraela i Hamasa su propali zbog Netanyahuovog odbijanja da zaustavi rat.
Izrael je pokrenuo genocidni rat u Pojasu Gaze nakon napada Hamasa u oktobru prošle godine, ubivši više od 44.400 ljudi, većinom žena i djece, a ranivši više od 105.200.
Druga godina genocida u Gazi izaziva sve veću međunarodnu osudu, a zvaničnici i institucije su napade i blokiranje isporuka pomoći označili kao namjerni pokušaj uništenja stanovništva.
Međunarodni krivični sud je 21. novembra izdao naloge za hapšenje Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.
Izrael se također suočava sa slučajem genocida na Međunarodnom sudu pravde zbog rata u Gazi.