BiH

Kurtćehajić pitao vještačku inteligenciju CHATGTP: Da li su ikada do 1993 bosanski muslimani sebe zvali Bošnjacima?

Prof. dr. Suad Kurtćehajić redovno ukazuje na činjenicu da 200 godina radi na antibosanstvu, gdje ističe kako sve može, samo bosanstvo ne može.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

“Pitao sam vještačku inteligenciju CHATGTP: Da li su ikada do 1993 bosanski muslimani sebe zvali Bošnjacima?

Ovo je odgovor i možete provjeriti ako instalirate ovu aplikaciju CHATGTP na vašem mobiteluPre 1993. godine, bosanski Muslimani (kako su se tada često nazivani) nisu koristili termin Bošnjaci u modernom etničkom smislu. Umesto toga, označavali su se kao Muslimani ili Muslimani u Bosni.

Taj termin je bio zvanično prihvaćen u Jugoslaviji tokom 20. veka, jer je na neki način prepoznavan kao oznaka za ljude koji su bili muslimanske veroispovesti, ali nisu pripadali ni srpskom ni hrvatskom etničkom korpusu.

Kada je u pitanju etnička samosvest, mnogi su se osećali povezani sa bosanskim identitetom, ali naziv “Bošnjak” kao etnička oznaka nije bio široko prihvaćen sve do 1993. godine.

Tada, u vreme rata u Bosni i Hercegovini, nakon što su se pojavile političke i identitetske promene, Bošnjaci su počeli koristiti ovaj termin kako bi označili svoj narod, jer je to bila jasna distinkcija u odnosu na Srbe i Hrvate u Bosni.

Dakle, do 1993. godine, termin Bošnjak nije bio široko upotrebljavan u etničkom smislu, ali je bio prisutan u istoriji, posebno u kontekstu bosanskog identiteta, i to pretežno u literaturi i u srednjovekovnim izvorima. Ponekad su ga koristili i kao geografski pojam, koji je označavao ljude koji su živeli u Bosni”, piše Kurtćehajić.