BiH

Kroz dva dana u Vijeću sigurnosti UN-a biće predstavljen izvještaj o situaciji u BiH

Za 2 dana će visoki predstavnik Kristijan Šmit podnijeti izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a o situaciji u našoj zemlji. Nije prvi put da u njemu najviše spominje vlasti u RS i da u njemu nema ništa dobro.

FOTO: EPA-EFE/SARAH YENESEL
FOTO: EPA-EFE/SARAH YENESEL

Vlasti RS pojačale su napad na ustavni poredak BiH donoseći zakone kojima se u tom entitetu pokušava spriječiti djelovanje državnih pravosudnih tijela i policijskih agencija. Kako se konstatuje u izvještaju koji će Visoki predstavnik i zvanično pročiti na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a sve se dešava nakon što je Dodik osuđen na godinu dana zatvora zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika, piše N1.

“Nakon presude, vlasti Republike Srpske su odgovorile s napadima na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, usvajanjem zakona koji efektivno zabranjuje rad pravosuđa i organa za provođenje zakona na državnom nivou na teritoriji Republike Srpske. Ove radnje imaju za cilj stvaranje paralelnog i sukobljenog sistema između državnih i entitetskih institucija”, stoji u Schmidtovom izvještaju.)

I de facto nagovještavaju secesiju, jasan je u izvještaju Šmit koji posebno opasnim Dodikov pokušaj da RS donose novi ustav koji bi entitetu dao ovlasti koje sada pripadaju državi. U razgovoru za Face Tv, Šmit je potvrdio i da je uz izvještaj poslao i popratno pismo generalnom sekretaru UN-a

Izvještaj UN poslali su i iz Vlade RS Javno su objavili samo dio tog izvještaja koje neovlašteno šalju Vijeću sigurnosti godinama znoseći u njima svoju ocjenu stanja u Bosni i Hercegovini.Na više od 30 stranica izneseni su skandalozni navodi o politici bošnjačkih stranaka o navodnoj majorizaciji Srba i Hrvata, ali i daRS nudi spas od “dominacije islamizma”, što vlasti RS smatraju ključnim za sigurnost u Evropi. Visoki predstavnik se označava najvećim problemom BiH.

Pročitajte još

“Kao i u prethodnim, i ovaj izvještaj u prvom dijelu, ističe snažnu podršku Republike Srpske Dejtonskom sporazumu, poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i njenu nepokolebljivu posvećenost miru. Podrška Dejtonu takođe znači da Republika Srpska odbacuje mogućnost da BiH upravlja neizabrani stranac bez ikakve odgovornosti, što predstavlja očigledno kršenje jasnih odredbi Dejtonskog sporazuma, demokratskog ustavnog poretka BiH i suvereniteta zemlje”, stoji u saopštenju.

Izvještaj Viskog predstavnika trebao biti tačka dnevnog reda na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a najavljenoj za 6. maj. Uz Kristiijana Schmita u radu sjednice sudjelovaće i Željka Cvijanović koja će ponovo zatražiti da Kristijan Šmit napusti BiH.

Cvijanović je pod američkim sankcijama i zabranjeno joj je putovanje u SAD, no uspjela je dobiti kratkoročnu vizu za dolazak u sjedište UN-a kakve američke vlasti ponekad izdaju i političarima iz problematičnih zemalja poput Irana i Rusije. Bilo bi dobro da zastupa BiH, poručio je njen kolega u Predsjedništvu Denis Becirović, Cvijanović odgovorila ona se barem ne pravi da to radi.

Osim Željke Cvijanović i Kristijana Šmita, priliku da govore imaće i zemlje potpisnice Dejtonskog mirovnog sporazuma, Srbija i RH. Biće zanimljivo čuti stav SAD. Na zatvorenim konsultacijama u dva navrata, proteklih mjeseci, iskazana je puna podrska Dejtonu, OHR-u, integritetu i suverenitetu BiH. Da li se šta promjenilo obzirom na ogromne novce koje Vlada RS, odnosno Dodik troši na lobiranje, ambasador BIH Pri UN-u kaže

Visoki predstavnik je u svom izvještaju koji će predstaviti, upozorio i na blokadu vlasti u BiH zbog ucjena SNSD. Podsjetio je da najveća hrvatska stranka HDZ i dalje inzistira na izmjenama izbornog zakona, ocjenivši da neophodne provedbe i drugih reformi.

Osim o polugodišnjem izvještaju OHR-a, na sjednici Vijeća sigurnosti očekuje se i rasprava o mandatu misije EUFOR “Althea”, koji istječe 1. novembra.