Podsjetio je da je prije tri decenije više od osam hiljada nedužnih muškaraca i dječaka odvedeno od svojih porodica i brutalno ubijeno, te da bol tih zločina i dalje odjekuje kroz generacije, u srcima porodica i prijatelja koji još uvijek žale za njima.
Koski je istakao divljenje prema onima koji se i dalje sjećaju žrtava – liderima u zajednicama, nastavnicima i čuvarima historije – koji se brinu da priče o žrtvama ne budu zaboravljene i da njihovi životi nisu izgubljeni uzalud. Njihova hrabrost i stamenost svjedoče o snazi ljudskog duha. Podsjećaju nas da sjećanje nije pasivno, nego aktivno, moćno i ključno – poručio je Koski.
Istakao je i dugogodišnju podršku Memorijalnom centru Srebrenica i onima koji rade na očuvanju ličnih predmeta žrtava, dokumentovanju njihovih priča i stvaranju prostora za razmišljanje i učenje. Obilježavanje genocida ne smije biti samo sjećanje na prošlost; to je i ponovna potvrda zajedničke posvećenosti miru, empatiji, dostojanstvu i pravdi – rekao je Koski, dodajući da SAD ostaju nepokolebljivo posvećene miru, pomirenju i zajedničkom životu u BiH.
Na kraju, izrazio je najdublje poštovanje prema žrtvama i svima koji su uz njih, poručivši da oni koji tragaju za nestalima, brinu za ožalošćene, podučavaju istini i stvaraju prostor za zacjeljenje – rade nezamjenjiv posao. Sjećamo se mrtvih. Poštujemo žive. I nastavljamo svoju posvećenost budućnosti koja će biti utemeljena na miru i zajedničkoj čovječnosti – zaključio je Koski, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD u BiH.