Istraživala je zbog čega je došla do tako velikog porasta.
– Najprije sam naišla na istraživanje o mirisnim svijećama koje poglavito žene vole zapaliti kako bi im ljepše mirisao dom. One pak sadrže kemikaliju benzen, aromatski ugljikovodik. Onda sam naišla na podatak da od tumora na plućima najviše oboljevaju Kineskinje zbog isparavanja ulja tijekom kuhanja. Stoga dame, pripazite na ova dva faktora – poručila je dr. Neb.
Zdravstveni problemi koji proizlaze iz dimova mirisnih svijeća ovise o razini izloženosti i duljini vremena izloženosti. Ljudi mogu osjetiti iritaciju očiju, nosa i grla, glavobolje, gubitak koordinacije, mučninu ili čak zadobiti oštećenje jetre, bubrega i središnjeg živčanog sustava, prema Agenciji za zaštitu okoliša, pisao je ranije Poslovni dnevnik.
Australska znanstvenica savjetuje da ne palimo mirisne svijeće jer bi naše domove mogle zagaditi otrovnim kemikalijama. Dr. Svetlana Stevanović sa Sveučilišta Deakin u Victoriji rekla je za lokalni list 7News da bi ljubitelji svijeća trebali biti na oprezu.
“Svijeće i mirisi koje one otpuštaju povezani su s emisijama hlapljivih organskih spojeva, ali i malih čestica koje ostaju u zraku. Procesom izgaranja oslobađaju se čestice koje idu izravno u naša pluća, a utvrđeno je da to uzrokuje niz različitih negativnih učinaka na zdravlje”, pojasnila je.
Magazin Živim je pisao:
– Tvari nastale izgaranjem mirisnih svijeća dodatno opterećuju jetru, a naši metabolički procesi nisu pripremljeni za njihovu obradu – upozorio je dr. Tamás Pándics, stručnjak za javno zdravstvo na Sveučilištu Semmelweis u Mađarskoj.
Paljenjem svijeća oslobađaju se čestice koje onečišćuju zrak, a većina mirisnih svijeća sadrži parafinski vosak koji može biti štetan za zdravlje. Uz to, mnogi mirisi u uobičajenim proizvodima za kućanstvo i osobnu njegu uključuju limonen i alfa pinen, koji su odgovorni za mirise citrusa i bora, a mogu reagirati s unutarnjim zrakom i stvoriti nove kemikalije, poput toksičnog formaldehida. Studija Američke agencije za zaštitu okoliša otkrila je da su razine uobičajenih organskih onečišćujućih tvari iz mirisnih svijeća, parfema, sredstava za čišćenje i sličnih proizvoda do pet puta više unutar domova nego izvan njih. Studija u Danskoj, provedena na oko 60 domova, otkrila je, pak, da je paljenje svijeća glavni unutarnji izvor onečišćujućih čestica.