Čini mi se da Milorad Dodik i njegovi saradnici nisu vlasnici svojih odluka, ušli su duboko u sferu ruskih interesa i Rusija kontroliše njihove postupke, poručio je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.
Konaković je u razgovoru za Anadoliju komentarisao zaključke Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) o blokadi rada državnih institucija zbog čega postoji prijetnja blokadom procesa euroatlantskih integracija. Potez je uslijedio nakon što je Vijeće ministara BiH utvrdilo prijedloge zakona o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka.
– Mislim da ne smiju zbog ruskog utjecaja i naredbe iz Moskve da kapitaliziraju i finaliziraju dogovor koji su nam obećali. Imamo obećanje Dodika i saradnika sa sastanaka u Banjaluci, Istočnom Sarajevu i Mostaru i očekujemo da održe riječi, da ne slažu. Sada ćemo izvagati da li je veći strah od ruskog utjecaja ili je ipak interes za svojim narodom jači. Pokazaće se da li im je interes srpskog naroda u BiH važniji od interesa ruskog naroda i režima Vladimira Putina, kazao je Konaković.
Zaključci NSRS-a
On smatra da je proces donošenja zaključaka u entitetskom parlamentu bio ozbiljan.
– Mi smo ovih dana djelovali. Mogli ste vidjeti reakcije i poruke važnih vanjskopolitičkih faktora, Boris Ruge (zamjenik generalnog sekretara NATO-a) je reagovao, Schmidt (visoki predstavnik Christian Schmidt) se oglasio. Imamo stalne kontakte s predstavnicima Kvinte, NATO-om, glavnim stabilizatorom sigurnosnih prilika u BiH, i sigurno smo budni kad je riječ o tom procesu, rekao je Konaković.
Istakao je zadovoljstvo reakcijom institucija BiH, čime su pokazali da je dio tih institucija osnažen i lišen političkog pritiska.
– Tužilaštvo BiH je pravovremeno reagovalo upozorivši donosioce odluka u NSRS-u da bi mogli počiniti teško krivično djelo i vidio sam da su zbog toga, i nekih drugih faktora, zaključci bili blaži u odnosu na neki prvobitni plan, rekao je Konaković.
Dodao je da suđenje Miloradu Dodiku, predsjedniku RS-a i lideru SNSD-a, pokazuje da su institucije nezavisne, bez političkog pritiska i kontrole, čime šalju poruku svima koji misle da su nedodirljivi.
– Još jednom šaljem poruku da se uozbilje, da poštuju Ustav BiH, naše zakone i sigurno da institucije mogu adekvatno odgovoriti tom izazovu, a posebno naglašavam naše dobre odnose na diplomatskom polju, na vanjskopolitičkoj sceni i prisustvo naših prijatelja. Ovo su brže i adekvatnije reakcije u odnosu na ono što su ranije bile, jer imamo stalnu komunikaciju, rekao je Konaković.
Kazao je kako uvijek na stolu imaju dvije stvari. Jedna je prilika za rješavanje životnih problema, investicije, zapošljavanje mladih, poboljšanje standarda. To je evropski proces koji bi donio mnogo ukoliko BiH integriše svoje tržište u evropsko. A, s druge strane su populisti koji skreću pažnju, ali nisu jedini, rekao je, i dodao:
“Idalje živimo na prostoru velikosrpske ideje. Iz Srbije nam još uvijek stižu iste poruke kakve je slao Milošević. Priče o ideji velike Srbije nisu prestale i to, naravno, diže tenzije i zapravo nas drži budnim da ne zanemarimo te opasnosti”.
Vučić regionalni problem
Na pitanje da prokomentariše odnos prema BiH i posljednja dešavanja u Srbiji, poruke koje šalju srbijanski zvaničnici i razgovor ministra vanjskih poslova Rusije Sergeja Lavrova i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, Konaković je rekao da nije zabrinut, ali da je stalno oprezan.
– Vučić je postao veliki problem regiona. Od onoga što se od njega očekivalo, stabilnost, liderstvo, ne pokazuje ništa i često svoje probleme, koji su, čini mi se, sve veći, gura u baštu svojih komšija praveći balans i ravnotežu. Kada je riječ o Kosovu, otvara temu RS-a ili sada ovih protesta, poslao je jednu jadnu, patetičnu, vrlo neprimjerenu poruku kako zbog usvajanja rezolucije o Srebrenici i njihovog otpora sada ima proteste u Srbiji, rekao je Konaković.
Smatra da je pokazao nepoštivanje žrtava i njihovih porodica, genocida i međunarodnog pravnog poretka:
– Čudno je da Vučić, koji stalno insistira na poštivanju međunarodnog pravnog poretka, ne priznaje zvanične presude međunarodnog suda u Hagu i time zapravo ne ostavlja ni nama prostor da s njim o tome razgovaramo, kazao je.
Istakao je da razgovor Lavrova i Vučića o BiH tjera na oprez.
– Takvi su razgovori dovodili 90-ih do krvoprolića na prostoru Balkana, ali ponavljam još jednom, oprezni smo, budni smo, nismo uplašeni niti posebno zabrinuti i spremni da reagujemo u svim situacijama. Ponovo zagovaramo bolju opciju vraćanja za sto i da iskoristimo priliku i da BiH približimo EU-u, tvrdi Konaković.
Protesti u Beogradu
Šef bh. diplomatije kazao je kako ne želi komentarisati proteste u Beogradu, ali da prati šta se tamo dešava.
– Ne miješam se u unutrašnje stvari. Pokazali smo snagu više puta kao narod, kao politika, Bošnjaci kao najbrojniji narod. Prvi sam međunarodni zvaničnik koji je posjetio mjesto stradanja kada je dječak u osnovnoj školi u Beogradu ubio drugu djecu. Došao sam tamo, položio cvijeće, bez obzira šta smo od te Srbije doživjeli u prošlosti. Nije mi drago da vidim ijedan izgubljeni život i saosjećam s porodicama žrtava. Želimo Srbiju koja ima hrabrosti pogledati se u ogledalo, koja ima hrabrosti reći šta je zaista bilo u Srebrenici i onda takva prosperitetna Srbija može biti dobar komšija i nama i cijelom regionu, rekao je Konaković.
Nakon što su se utišale reakcije na posjetu kosovskog premijera Albina Kurtija Sarajevu, u odnosima između dvije zemlje ostali su isti problemi. Među njima je i vizni režim za građane Kosova koji je na snazi u BiH.
Ostatak čitajte ovdje.