Konferencija je poslužila kao platforma za promicanje dijaloga, izgradnju povjerenja, te poticanje međunarodne suradnje kroz prizmu zajedničke kulturne baštine.
Ovogodišnja tema “Zajednička baština kao alat diplomacije” stavila je naglasak na ulogu kulturne baštine u očuvanju mira i poticanju pomirenja, a u tom kontekstu istaknuta je globalna simbolika Starog mosta kao mosta između kultura, religija i naroda.
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković istaknuo je kako se na ovoj konferenciji govorilo o trenutno najvažnijem procesu u politici i na Zapadnom Balkanu, a to je dijalog.
– Dijalog nam je prijeko potreban kako bismo iskoristili, pogotovo mi iz regije koji još uvijek nismo članice Europske unije (EU), priliku koju nakon dva desetljeća čekanja i apstinencije EU zaista nudi zemljama Zapadnog Balkana. Potrebno je da završimo ovaj minimalan nivo reformi kako bismo u BiH službeno počeli te međuvladine razgovore već u junu, a za to nam je potrebna zrelost, pamet, hrabrost lidera, a ne nikakva nova repozicioniranja u nekim tvrdim zahtjevima duboko ukorijenjenim u nekim etničkim i građanskim razlikama – kazao je Konaković.
Naglasio je kako je pogotovo iz tog razloga dobro što se ova međunarodna konferencija održava baš u Mostaru. Mostar je grad iz kojeg se poruke čuju glasnije nego iz nekih mjesta. Ovo je mjesto u kojem zaista i ljepota Starog mosta i vrijednost te kulturne baštine i činjenice da se nalazi na UNESCO-ovoj listi, ali i njegova kulturno-povijesna vrijednost prave ambijent u kojem su i razgovor i dijalog zaista malo drugačiji nego u drugim dijelovima regije – kazao je Konaković.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić istaknuo je kako je ponosan što Mostar može biti domaćin ovakvog događaja koji se, kako kaže, održava u trenutku kada je dijalog možda i najpotrebniji.
Ova konferencija održava se u trenutku kada je možda upravo dijalog najpotrebniji jer svjedočimo ozbiljnoj političkoj krizi u Bosni i Hercegovini u zadnjem periodu.
– Grad Mostar ovo je povezao s godišnjicom upisa Starog mosta u UNESCO čime je ovaj most postao simbol svih žitelja ove planete i kroz takvu činjenicu htjeli smo poslati poruku da za svakog dobronamjernog čovjeka u Mostaru, ali i svugdje na svijetu ima dovoljno mjesta, te da je dijalog nešto čime se moraju rješavati bilo kakve nedoumice, problemi i sukobi – kazao je Kordić.
Istaknuo je da je cilj konferencije staviti svjetsku baštinu u fokus. Ova planeta svima nama zajedno pripada i svi smo zajedno odgovorni za nju, a kao političari se trebamo odgovorno i ponašati, donositi vizionarske odluke, manje se fokusirati na dnevno političku agendu i mislim da će nam tada svima biti bolje – kazao je Kordić.
Ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske (RH) Gordan Grlić Radman naglasio je kako se s današnje konferencije u Mostaru šalju poruke kulture, suradnje, zajedništva.
Kultura je upravo onaj prostor koji otopljava suradnju, a Mostar je grad simbol multikulture, on je zapravo multietnička minijatura, grad model koji može biti primjer svima drugima kako su tri naroda, i bošnjački i hrvatski i srpski i ostali građani ujedinili snage i zajendički rade u interesu i prosperitetu ovog grada – kazao je Grlić Radman.
Istaknuo je kako Hrvatska snažno podržava europski put Bosne i Hercegovine. Upravo moj dolazak ovdje dokazao je i pokazao privrženost Hrvatske europskom putu BiH.
– Podsjetio sam i na važan detalj, a to su hrvatske zasluge, ne mislim samo financijske nego ekspertne zasluge za obnovu Starog mosta, jer upravo zahvaljujući fotogrametrijskom snimku iz 1982., koji je bio temeljni dokument za faksimilnu rekonstrukciju Starog mosta, a kojeg je Vlada RH-a 2000. godine dostavila UNESCO-u, počela je obnova i izgradnja navedenog mosta – kazao je Grlić Radman.
Dodao je kako Republika Hrvatska želi Bosni i Hercegovini da ostvari sve ono što je i sama RH ostvarila vanjsko politički.
Hrvatska će na tom putu biti zagovaratelj svih onih želja Bosne i Hercegovine, ali naravno u svemu tome odgovornost imaju politički lideri BiH i na njima su reforme i dogovor.
– Kada su u pitanju sve one izjave koje su bile u javnom prostoru ranijih mjeseci, Hrvatska je pozivala na deeskalaciju, na smirivanje tenzija i na povratak na dijalog jer dijalog je osnova i temelj budućih osnova, a sve radimo u interesu mladih, novih generacija, u interesu stabilnosti ove regije. U Hrvatsku se vraćam s pozitivnim osjećajima da stvari mogu ići naprijed, naravno, ako se uspostavi dijalog – kazao je hrvatski ministar.
Direktorica UNESCO-ovog regionalnog ureda za znanost i kulturu u Europi Magdalena Landry naglasila je kako obnova Starog mosta nije važna samo iz razloga što je taj most arhitektonski simbol, nego i zbog toga što je on simbol pomirenja, zajedništva, različitih vjera i nacionalnosti.
– Obnova Starog mosta općenito predstavlja sjajno postignuće i kroz obnovu i očuvanje mosta koji je važan i za BiH, ali i za cijelu regiju. Drago mi je što na ovoj obljetnici vidim predstavnike toliko zemalja iz regije koji su tu kako bi poslali poruku za budućnost o tome kako kultura može biti iskorištena za spajanje različitih ljudi, vjera i nacionalnosti – kazala je Landry.
Konferencija je okupila predsjednike, premijere, ministre, međunarodne i bh. donositelje odluka, predstavnike zemalja Jugoistočne Europe, Europske unije, UNESCO-a, stručnjake za kulturnu baštinu, lidere civilnog društva i nevladine organizacije, mlade, te druge sudionike.
Program obilježavanja navedene godišnjice počeo je u ponedjeljak, 19. maja, svečanim događajem za visoke dužnosnike tijekom kojeg je organiziran tradicionalni skok sa Starog mosta i simbolično bacanje cvijeća u rijeku Neretvu u čast svim žrtvama ratova.
Događaj se održao pod pokroviteljstvom člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, a u organizaciji Ministarstva vanjskih poslova BiH, Vlade Federacije BiH, Grada Mostara, UNESCO-a, UN agencije u BiH, RCC-a, Centra za mir i multietničku suradnju Mostar i drugih partnera.