BiH

Kome se 20 KM naplaćuje noćenje u Kantonalnoj bolnici Zenica?

Odluka je nama dostavljena od Zavoda zdravstvenog osiguranja Zeničko-dobojskog kanton, kazali su u Ministarstvu zdravstva ZDK.

FOTO: FENA/VEHID BEGUNIC
FOTO: FENA/VEHID BEGUNIC
Ilustracija

Redakciji Faktora obratilo se nekoliko čitatelja tvrdeći kako u Kantonalnoj bolnici Zenica majke koje ostanu uz svoju bolesnu djecu mogu prespavati na stolici u istoj sobi ili otići u udaljenu sobu (spavaonicu) da se malo odmore. Pitaju zašto majke nemaju bolje uvjete.

Dojilje ne plaćaju boravak u bolnici Vi kada ostanete u bolnici zbog djeteta jasno je da želite biti neprestano iz njega, ali to iscrpljuje i ne mogu u sobi gdje je dijete barem na trenutak prileći, već mogu samo sjediti na stolici. Ima soba koja je udaljena gdje majke mogu odmoriti, ali kako da ona bude tu, a dijete da ostane samo – ispričali su nam čitatelji.

Ministricu zdravstva u Zeničko-dobojskom kantonu Aidu Salčinović ekipa Faktora pitala je da li da li ima informacije u kakvom je stanju Kantonalna bolnica Zenica, da li majke na odjelu Pedijatrije koje su tu radi svoje bolesne djece i dalje mogu prespavati samo na stolici u sobi gdje dijete leži.

Iz Ministarstva su se pak fokusirali na temu ko plaća noćenje u bolnici, a ko ne. Što se tiče boravka majki i pratnje djece u našoj bolnici, želimo još jednom naglasiti da pacijentice koje su dojilje ne plaćaju boravak u bolnici. Majke čija djeca imaju zdravstvene poteškoće ili postavljenu dijagnozu, a koje moraju biti uz dijete zbog stalne njege, također ne plaćaju prenoćište. U ovim slučajevima pratnja može ostati bez naplate, kako je već navedeno – navode iz Ministarstva.

Najduža lista čekanja je za color doppler krvnih sudova

Pojašnjavaju kako se naplata obavlja za pratnju koja svojevoljno insistira na ostanku, iako nije medicinski neophodno da ostane uz dijete. Ovdje ne govorimo o bebama, majkama dojiljama ili djeci sa dijagnozama, već isključivo o djeci koja ne trebaju stalnu prisutnost majke. U tom slučaju, naplata za boravak iznosi 20 KM po noćenju.

Odluka je nama dostavljena od Zavoda zdravstvenog osiguranja Zeničko-dobojskog kantona da sami možemo procijeniti i naplatiti participaciju, odnosno 20 KM po jednom danu boravka.

Osvrnuli su se i na pitanje zašto se pacijenti u Kantonalnoj bolnici Zenica naručuju na ultrazvuk kroz dvije godine. Što se tiče kapaciteta UZV pregleda, moramo naglasiti da se proces pregleda ne odnosi samo na broj raspoloživih ultrazvučnih aparata, već i na raspoloživost ljekara koji obavljaju preglede i pišu nalaze. Pregled i pisanje nalaza traju u prosjeku 35-40 minuta po pacijentu, a radno vrijeme ljekara je ograničeno na osam sati dnevno. Ako uzmemo u obzir trenutni broj pacijenata u ZDK, jasno je da ni dodatna tri ultrazvučna pregleda dnevno ne bi mogla u potpunosti smanjiti postojeće liste čekanja.

Najduža lista čekanja je za color doppler krvnih sudova i ultrazvuk srca, gdje se čeka više od šest mjeseci. Želimo istaknuti da smo u procesu nabavke novih uređaja za dijagnostičke pretrage uključujući i ultrazvučne aparate, a u isto vrijeme kontinuirano zapošljavamo nove ljekare kako bismo poboljšali dostupnost pregleda i smanjili vrijeme čekanja – naveli su iz Ministarstva zdravstva ZDK.