Sarajevsko savjetovalište “Glas za život” izgleda kao siguran prostor za žene s neželjenom trudnoćom. Fotografije na društvenim mrežama su pažljivo izabrane, a tonovi prostorija u kojima daju savjete namjerno su blagi.
Najvažnije od svega, savjetovalište obećava da ne osuđuje bilo kakav od izbora žena. Tu su da budu podrška i da pruže sigurno utočište ženama dok obećavaju da će im pružiti informacije za i protiv abortusa.
Ali u stvarnosti, organizacija “Glas za život”, koja vodi savjetovalište, svoje uspjehe mjeri po broju “spašene djece” dok u sadržajima na svojim stranicama i društvenim mrežama nameće osjećaj krivice ženama koje se odluče za abortus.
To je obrazac davanja uloga ženama u društvu koji koordinatorica Ženske mreže Bosne i Hercegovine Selma Hadžihalilović vidi kod organizacija koje zagovaraju smanjenje mogućnosti za abortus.
“To su pokreti koji nastoje ograničiti ženska prava i uvesti kontrolu nad ženskim tijelom”, kaže ona.
“Glas za život” i njihovo savjetovalište mijenjali su sadržaje o naučnim činjenicama na svojim stranicama nakon upita novinara Detektora. Osim toga, obrisali su tragove koji ih povezuju s jednom od najvećih prolife organizacija na svijetu koju u SAD-u dvoje tužilaca tereti da su u svojim savjetovalištima davali podatke koji navode na pogrešne zaključke. Prolife organizacije za sebe tvrde da se zalažu za zaštitu ploda, odnosno života, dok se u isto vrijeme protive mogućnosti izbora za žene i nastoje im smanjiti mogućnost za ovaj medicinski postupak.
“Glas za život” jedna je od najmanje deset sličnih organizacija ili inicijativa koje u Bosni i Hercegovini utiču na stavove žena o abortusu, zakonom garantovanom pravu, pokazuju podaci koje je prikupio Detektor uz pomoć sudskih registara i uvida u finansije za publikaciju Sarajevskog otvorenog centra. Neke od njih dobijaju podršku iz lokalnih budžeta, dok se neke ugledaju i povezuju s dobro finansiranim međunarodnim organizacijama čiji je krajnji cilj ženama otežati pristup medicinskim uslugama za abortus.
Većina organizacija ne djeluje tako otvoreno za taj cilj. “Glas za život” na svojoj internet stranici objašnjava da je njihova vizija osnaživanje žena i porodica kroz savjetovanje o neplaniranoj trudnoći, ali sadržaj na društvenim mrežama ove organizacije ukazuje na negativne posljedice abortusa i osjećaj žaljenja i stida zbog takvog postupka.
“Ukoliko ste zbunjeni, ne znate šta da radite, trebate razgovor ili emotivnu podršku, tu smo za Vas. Ne morate kroz ovo prolaziti sami. Mi razumijemo, ne osuđujemo, i tu smo da pomognemo riješiti svaku nedoumicu pred kojom se nađete”, navodi ova organizacija na svojoj stranici i poziva žene da se informišu prije nego što donesu odluku o svojoj budućnosti.
Kada piše o trudnoći i šta se dešava u kojoj sedmici, ova organizacija pazi da istakne da srce bebe počinje kucati već u šestoj sedmici. To je čest argument zagovornika potpune zabrane abortusa. On doprinosi tezi da je abortus ubistvo živog bića. Umjesto izraza “embrion” ili “fetus”, ova i druge organizacije koriste riječi “beba” i “dijete”.
“Glas za život” ne donosi iskustva žena kojima je abortus bio pozitivno iskustvo. Umjesto toga, niz je iskustava i ispovijesti o kajanju.
“Njegov mali kostur nije bio sasvim formiran … mislim o ovome često … osjećam se sasvim prazno”, navodi se u jednoj od ispovijesti.
Nakon što je novinarka Detektora kontaktirala organizaciju sa zahtjevom za razgovor, informacije na stranici su izmijenjene ili uklonjene – od citata, poruka, ali i postotaka neželjenih posljedica abortusa, pa do poveznice s međunarodnom organizacijom koja ih finansira.
Tu je ranije navođeno ime “Heartbeat Internationala”, mreže prolife organizacija osnovane 1971. godine, koja je, prema analizi Raskrinkavanja, 2018. imala prihode od gotovo pet miliona američkih dolara.
Ova organizacija, koja se zalaže za ukidanje abortusa, danas ima više od 3.500 pridruženih članova širom svijeta, a na svojoj stranici se hvale informacijom da su spasili više od 300.000 života.
Njih i još 11 centara za kriznu trudnoću je glavna tužiteljica savezne države New York Letitia James u maju 2024. tužila zbog promocije nedokazanog tretmana za poništavanje efekata “tablete za abortus”. Tužiteljica je navela da ih tuži zbog navođenja trudnica na krive zaključke da koriste potencijalno nesigurnu terapiju za poništavanje efekata “tablete za abortus”.
“Jedina naučna studija o ovome je morala biti prekinuta zbog sigurnosti pacijenata”, navela je James u saopćenju, u kojem dodaje kako američka udruženja ginekologa upozoravaju da tretman nije naučno potkrijepljen i ne dostiže standarde kliničkih testiranja.
Centri i “Heartbeat” su oglašavali ovaj tretman uprkos opasnostima pa tužiteljica smatra da su tako uvjeravali trudnice da se podvrgnu tretmanu, čime su počinili prevaru, obmanjujuće poslovne prakse i lažno oglašavanje prema zakonima u New Yorku. Sud još uvijek nije odlučio o tužbi u vrijeme pisanja ovog teksta.
Direktor “Heartbeata” Jor-El Godsey, koji je posjećivao region da pruži podršku lokalnim organizacijama, nije odgovorio na zahtjev Detektora za razgovor.