Kultura

Knjige o stradanju franjevaca predstavljene u Mostaru

Dvije knjige posvećene ubijenim hercegovačkim franjevcima, "Krvlju opečaćeni za nebo" i "Svjedočanstva o ubijenoj gimnaziji", predstavljene su u srijedu navečer u dvorani ispod zvonika crkve sv. Petra i Pavla u Mostaru.

FOTO: EMANUEL SOCA
FOTO: EMANUEL SOCA

Knjige su predstavili biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš, fra Robert Jolić, fra Ante Marić i dr. Ivica Šarac.

Biskup Palić je naglasio važnost govorenja istine, bez obzira koliko ona bila bolna, istaknuvši kako je samo istina ono što nas može osloboditi.

– Važno je ono što je sveti Ivan Pavao II. govorio u mnogim prigodama – da sjećanjem odnosno pamćenjem ne budimo želju za osvetom, nego da u tom sjećanju i pamćenju nastojimo izvući lekcije za budućnost i prepoznati kako se danas na najbolji mogući način može živjeti vjernost Kristu i Crkvi – kazao je mons. Palić.

Knjiga “Krvlju opečaćeni za nebo” donosi 66 životopisa hercegovačkih franjevaca ubijenih tijekom Drugog svjetskog rata i poraća, od kojih je 43 napisao i uredio fra Robert Jolić, dok su ostale dopunili brojni autori, među kojima fra Ante Marić, fra Ivan Crnogorac, dr. Hrvoje Mandić, dr. Ivica Šarac i drugi.

Druga knjiga, “Svjedočanstva o ubijenoj gimnaziji”, čiji su autori fra Jozo Zovko i dr. Ivica Šarac, temelji se na zapisnicima s okruglih stolova i simpozija održanih 1993. godine u Širokom Brijegu i Zagrebu, a donosi autentična svjedočanstva o stradanju širokobrijeških franjevaca.

– Ta su svjedočanstva zapisana od strane onih koji su pohađali gimnaziju, koji su bili živi početkom 1990-ih. Najdragocjeniji u povijesti su upravo svjedoci – kazao je fra Jozo Grbeš.

Dodao je kako su obje knjige važan doprinos borbi za istinu i pravednost na prostoru koji je kroz povijest prošao kroz mnoga stradanja i nepravde.

– Ova zemlja natopljena je kostima i krvlju nevinih ljudi svih nacija. I nas je to zadesilo. Naša je obveza boriti se za istinu i pravednost, kazivati istinu i kroz knjige i kroz druge medije – poručio je fra Grbeš.

Većina od 66 ubijenih franjevaca stradala je u veljači i svibnju 1945. godine, u završnici rata i poraću, iz, kako je istaknuto, mržnje prema vjeri i njezinim službenicima. Njihovo djelovanje u obrazovanju, pastoralu i karitativnom radu tada je naglo prekinuto.

Knjige predstavljaju, osim znanstvenog doprinosa, i čin duboke zahvalnosti, ali i temelj za proces beatifikacije i kanonizacije ubijenih franjevaca koji se ustrajno vodi posljednjih godina.