Politika

Klub DF-a: Dokazali smo da je izbor Vukoje neustavan, Trojka je udovoljila Čoviću

Nakon što je objavljeno mišljenje Venecijanske komisije o izboru sudije Ustavnog suda održana je konferencija za novinare Kluba zastupnika Demokratske fronte (DF) u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Predsjednik Kluba zastupnika DF-a u ovom domu Mahir Mešalić rekao je da se ova stranka borila da izbor sudije ne bude po etničkom principu te da se ne bira onaj ko je nekompetentan.

“Izbor Marina Vukoje je bio neustavan i nije bio u skladu sa Poslovnikom. Iako smo mi uputili molbu 24. aprila svim predsjednicima klubova stranaka da to ne čine do mišljenja Venecijanske komisije, oni su znali kakav će bio ishod mišljenja Venecijanske komisije”, rekao je Mešalić.

Molbe drugim klubovima

Dodao je da je u mišljenju jasno navedeno da se sudije ne biraju po etničkom principu i da oni moraju biti stručni i kompetentni.

Kazao je da su se klubovi stranaka oglušili na njihove molbe i na taj način udovoljili željama Dragana Čovića (HDZ) i Milorada Dodika (SNSD).

Kaže da su Trojka i HDZ ovim izborom osnažili antibosansku liniju.

“Nama ostaju još neki pravni lijekovi. Dokazali smo da je izbor bio neustavan i da nije bio u skladu sa poslovnikom. Ovo smatramo pobjedom svih građana u BiH. Pao je princip izbora sudija po etničkoj pripadnosti”, istakao je Mešalić.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Napomenuo je da je Venecijanska komisija pri Vijeću Evrope dte je stoga vrhovni pravni autoritet kod donošenja mišljenja koje je obavezujuće u većini zemalja EU.

“U mišljenju Venecijanske komisije je rečeno da to mogu biti ugledni pravnici, profesori ustavnog prava, advokati, sudije, a ne neko ko nema dana sudskog iskustva”, naglašava.

Danas će Klub DF-a iznijeti svoj stav povodom mišljenja Venecijanske komisije Federalnom parlamentu.

“Ovo istom Miokoviću koji nas je sve ubjeđivao i lagao ove građane da oni biraju po Ustavu i Poslovniku. Oni su čak mijenjajući Poslovnik dodatno narušili vladavinu prava u FBiH”, kaže Mešalić.

Vjetar u leđa

Zastupnica Alma Kratina je kazala da je ovo mišljenje Venecijanske komisije vjetar u leđa građanskoj BiH.

“Ono čime se parlamentarna većina rukovodi jeste pojačavanje etničkih torova u koje su nas zbili već decenijama. Mi ćemo se protiv toga boriti, imamo elemente i pozivamo građane da budu s nama u tome”, poručila je Kratina.

Zastupnik Dennis Gratz kazao je da će BiH biti ozbiljno shvaćena od EU u trenutku kada počne implementirati presude.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

“Sve ovo što smo do sada radili i dogovarali, što je ova vlast bukvalno varala i lagala narod da imamo proces napretka jednostavno nije istina. Nema nikakav plan i vizija kako implementirati presude, a one se jednostavno moraju implementirati. Mi iz opozicije u ovom trenutku ne možemo reći kada će se implementirati”, rekao je Gratz.

Istakao je da će se svaka presuda Evropskog suda za ljudska prava morati implementirati kad-tad te da oko njih nema diskusije.

“To je naša zadaća koju moramo ispuniti”, kazao je Gratz.