BDP u prvom tromjesečju nadmašio je očekivanja Reutersove ankete za rast od 5,1% na godišnjoj razini, nadovezujući se na oporavak koji je započeo krajem 2024., zahvaljujući širokom poticaju politike.
Maloprodaja je u ožujku porasla za 5,9% na godišnjoj razini, prema podacima Državnog zavoda za statistiku u srijedu, oštro nadmašivši procjene analitičara za rast od 4,2%. Industrijska proizvodnja porasla je za 7,7% u odnosu na prethodnu godinu, u odnosu na srednje procjene od 5,8%.
Ulaganja u fiksnu imovinu porasla su 4,2% u prvom tromjesečju naspram procjena povećanja od 4,1% u anketi Reutersa. Međutim, kočenje nekretnina se pogoršalo u okviru ulaganja u dugotrajnu imovinu, pavši od 9,9% za godinu od marta, dok su ulaganja u infrastrukturu i proizvodnju ubrzala.
Stopa nezaposlenosti u gradovima pala je na 5,2% u martu, nakon dvogodišnjeg rekorda od 5,4% u februaru.
Zavod za statistiku opisao je kinesko gospodarstvo kao “dobar i stabilan početak” i naglasio kako “inovacije [su] imale sve veću vodeću ulogu”. Kineski startup DeepSeek u januaru je otkrio svoje AI otkriće koje konkurira tehnologiji američkog OpenAI-ja.
No dužnosnici su upozorili da “vanjsko okruženje postaje sve složenije i oštrije” te da je domaća potražnja i dalje nedovoljna.
“Moramo provoditi proaktivnije i učinkovitije makro politike, proširiti i ojačati domaće gospodarstvo … i aktivno odgovoriti na neizvjesnosti vanjskog okruženja”, rekao je ured u priopćenju na engleskom jeziku, prenosi SEEbiz.
Kinesko vodstvo postavilo je ambiciozan godišnji cilj rasta od “oko 5%” ove godine, cilj za koji se smatra da je teže postići s obzirom na izglede za eskalaciju trgovinskog rata i stalno slabu domaću potrošnju.
Snažan rast BDP-a pokazuje da je “poticaj bio vrlo učinkovit u poticanju potrošnje i podupiranju ulaganja”, rekao je Tianchen Xu, viši ekonomist u Jedinici za ekonomsko obavještavanje, upozoravajući da Kina obično objavljuje snažne privredne podatke na početku godine.
“Trgovinski rat 2.0, u kojem Kina i SAD međusobno međusobno međusobno uvode trgovinski embargo, imat će znatan utjecaj na kineski izvozni sektor, a CAPEX (kapitalni izdaci) će se kao rezultat toga usporiti”, rekao je Xu.
Ured za statistiku je rekao da je udio kineskog izvoza u SAD pao na 14,7% u 2024. s 19,2% u 2018, prenosi Biznis.ba.