Kešo je, obračajući se medijima, kazao kako je ovo jedan od najznačajnijih datuma.
“Predsjedništvo nije imalo samo simbolični značaj, nego je rukovodilo cjelokupnim procesom odbrane BiH. Pored vojno-strateškog značaja odbrane Predsjedništva, taj datum imao je svoje simboličko značenje. Poslana je poruka opredijeljenosti gotovo golorukog naroda da će braniti pravo na slobodu i život i da je spremno u toj borbi dati svoje živote. Ovdje bi danas, da nije bilo spremnosti tih ljudi, govore držao Radovan Karadžić”, kazao je, prenosi klix.ba.
Govoreći o posljednjim izjavama Dragana Čovića, kazao je kako nikad nisu umrle namjere iz marta 1991. godine, misleći na sastanak Slobodana Miloševića i Franje Tuđmana.
“Rukavice su skinute s ruku, maske sa lica, pritjerali smo cara do duvara i sad se igra otvorenih karti. Ne isključujem mogućnost bilo kakvog scenarija”, kazao je.
Kako je rekao, uloga međunarodne zajednice je ovdje neizostavna, neizbježna i “mora se realizirati”.
“Oni ne mogu reći ‘neka se domaći faktori dogovore’. Ne može se dogovarati s Dodikom. Nema razgovora s takvim ljudima”, rekao je.
Dodao je da je uloga međunarodne zajednice ključna.
“Da budem neposredan, govorim o činu hapšenja Dodika, bjegunca od zakona i rušitelja ustavno-pravnog poretka BiH. Oni ne mogu kazati da se njih taj čin ne tiče. Moraju pomoći u onom mandatu koji ima EUFOR. Moraju obezbijediti da se provede ono što je zakonska obaveza policijskih struktura. Vjerujem da će se kriza produbiti ako međunarodna zajednica ne shvati da treba stati na stranu onoga što je BiH sa svojim euroatlantskim opredjeljenjem. Sve drugo je lošije rješenje”, zaključio je.