BiH

Keljmendi "propjevao": Za ne povjerovati je šta je sve otkrio istražiteljima

Keljmendi je pušten jer je propjevao, dok Tužilaštvo traži još tri mjeseca pritvora za Sejfovića i Ahmića

FOTO: OSLOBOĐENJE
FOTO: OSLOBOĐENJE

Državni tužilac Džermin Pašić zatražio je produženje pritvora za još tri mjeseca za Anela Sejfovića i Ajlina Ahmića, koji su pod istragom u predmetu kodnog naziva Rez, zajedno sa Elvisom Keljmendijem. Svi se terete za organizovani kriminal i šverc droge.

Tužilaštvo se složilo s tim da se prvoosumnjičenom Keljmendiju odrede mjere zabrane nakon što je ispričao sve što je znao o ovom predmetu. Iako je Keljmendi propjevao u Tužilaštvu, Sejfović i Ahmić se i dalje brane šutnjom, te tužilac Pašić smatra da bi se njihovim puštanjem na slobodu narušila istraga, ali i da postoji opasnost od bijega, uticaja na svjedoke i ponavljanja djela.

On je naveo da je veliki broj svjedoka identifikovan, ali da Tužilaštvo nije prilagalo njihove iskaze i imena jer bi otkrivanje čak i sadržaja iskaza dovelo u opasnost njihove i živote njihovih porodica. Tužilaštvo je, prema Pašićevim riječima, tokom istrage došlo do saznanja koja su ih iznenadila, jer su otkrili da su sa ovom grupom bili povezani pojedini policajci i osobe iz pravosudnih institucija koji su članove grupe obavještavali o istrazi.

Istakao je da se ova grupa sumnjiči za pokušaje ubistva, fizičke napade, te paljenja vozila osobama koje su sarađivale tokom istrage.

Pročitajte još

S druge strane, Rusmir Karkin i Senka Nožica, branioci Sejfovića i Ahmića, smatraju da je Keljmendi nagrađen puštanjem iz pritvora zato što je sarađivao sa Tužilaštvom, a da se njihovi branjenici kažnjavaju sa još tri mjeseca pritvora jer se brane šutnjom i ne sarađuju s tužiocem.

Branioci osumnjičenih zatražili su da se Sejfoviću i Ahmiću odrede sve mjere zabrane, ali se tužilac s tim nije složio jer bi osumnjičeni i u kućnom pritvoru mogli dalje da obavljaju posao i utiču na svjedoke. Branioci su također dodali da se dokazi dobijeni dekodiranjem Sky aplikacije ne mogu smatrati zakonitim.

Osumnjičeni se terete da su od polovine 2019. do hapšenja nabavljali marihuanu, speed i heroin u Albaniji, na Kosovu i u Crnoj Gori te prevozili ih u BiH, a potom u Hrvatsku i druge zemlje EU. Iz Holandije su u BiH dovozili kokain i speed i prodavali, te tako zarađen novac ulagali u kupovinu nekretnina u Sarajevu i Istočnom Sarajevu.