Tokom tečaja bit će educirana 42 polaznika, a predavanja će održati ljekari Klinike za pedijatriju KCUS-a.
Realizaciju edukativnog programa podržao je i ministar zdravstva KS Enis Hasanović, ističući da se radi o neophodnoj edukaciji koju trebaju proći svi ljekari koji imaju dodira sa pedijatrijskom populacijom.
“Raduje me saradnja zdravstvenih ustanova KCUS-a i Zavoda za hitnu medicnsku pomoć KS, koja se realizira u cilju stručnog usavšavanja, unaprijeđenja kvalitete zdravstvenih usluga i jačanja zdravstvenog sistema Kantona Sarajevo. Ovo je jedna od, mojih brojnih, posjeta Hitnoj pomoći KS. Uistinu, radite odličan posao. Kao ljekar sam ranije učestvovao u ALS kursu, u organizaciji Hitne pomoći KS, koji je od velike koristi za usvajanje vještina neophodnih za napredno održavanje života tj. vještačko disanje i vanjsku masažu srca”, rekao je Hasanović i nastavio:
“Današnja edukacija je samo nadogradnja znanja, u dijelu u kojem je to neophodno, a to je rad s pedijatrijskom populacijom koji je uvijek značajno zahtjevniji od rada sa odraslima. Kolege s pedijatrijske klinike imaju bogato znanje i iskustvo koje će zasigurno biti od koristi svim polaznicima. Ministarstvo zdravstva KS je na raspolaganju da pruži svaki vid pomoći i podrške edukativnim programima na svim nivoima zdravstvene zaštite na području kantona.”
Potpredsjednica Udruženja neonatologa i intezivista FBiH i v.d. generalna direktorica KCUS-a prof. dr. Hajrija Maksić istakla je da je edukaciju proteklih godina prošlo 1.200 polaznika te da je ovo treći tečaj u organizaciji sa Zavodom za hitnu medicinsku pomoć KS.
“Dvodnevni tečaj realiziramo od 2006. godine, vodi ga šest licenciranih instruktora neonatalne reanimacije. Znanje i vještine novorođenačke reanimacije neophodni su da bi djeca, kojoj je potrebna pomoć, mogla uspostaviti tranziciju. Primarni cilj je da svi kandidati savladaju vještine reanimacije, što je zapravo uspostavljanje disanja u situacijama kad je potrebno uz ventilaciju uspostaviti srčanu masažu odnosno iritirati srčanu akciju, po potrebi primjeniti i naprednije vještine poput intubacije. Statistike pokazuju da deset posto djece po rođenju ne mogu uspostaviti tranziciju, što nije zanemarljiva brojka. Zbog toga su ovakve edukacije od krucijalne vrijednosti, da bi zdravstveni radnici bili spremni adekvatno odgovoriti u slučaju potrebe”, naglasila je Maksić.
Direktorica Zavoda za Hitnu pomoć KS dr. Jasna Husejinbegović – Musić kazala je da su kontinuirane edukacije i stručna usavršavanja sastavni segment pružanja zdravstvenih usluga, posebno u oblasti urgentne medicine.
“Znanja i vještine od presudnog su značaja u situacijama koje zahtjevaju hitru reakciju, što je sastavni dio našeg svakodnevnog rada. Naši ljekari i medicinsko osoblje su u februaru prošle godine uspješno uradili tri novorođenačke reanimacije, upravo zahvaljujući adekvatnoj edukaciji i stručnom usavršavanju koje su prošli. Rad s pedijatrijskom populacijom značajno je zahtjevniji, u odnosu na odraslu populaciju, posebno kad se radi o novorođenčadima. U tom slučaju odgovornost je dvostruka jer, osim bebe, često i majka zahtijeva medicinsku pomoć i zbrinjavanje. Stoga je od presudnog značaja imati tim obučen za adekvatnu i hitru reakciju. U okviru 21. Tečaja neonatalne reanimacije edukaciju i vježbe završit će 42 uposlenika, a u protekle tri godine Tečaj je uspješno završilo 150 naših uposlenika”, kazala je Husejinbegović-Musić, saopćio je PRESS KCUS-a.