BiH

Kazne su visoke: Ne palite poljoprivredni otpad bez obavještavanja vatrogasaca

U slučaju nekontrolisanog širenja vatre potrebno je da odmah o tome obavijesite vatrogasce na broj 123, policiju na broj 122 ili Centar za obavještavanje na broj 112.

FOTO:  VBALEHA
FOTO: VBALEHA
Ilustracija

Lijepo vrijeme i visoke temperature u februaru mnoge su izmamili da pristupe uređivanju imanja. Prilikom obavljanja ovih radova, spaljivanja korova i drugog gorivog materijala, budite oprezni, kako bi izbjegli štetne posljedice. 

Svi koji pale vatru na otvorenom, dužni su je držati pod nadzorom, te ugasiti ostatke nesagorenih materija, kako bi se spriječilo eventualno raznošenje i pojava nekontrolisanog gorenja i požara, a posebno u blizini šumskih kompleksa i zasada.

Zakonom o zaštiti od požara kao jedna od obaveznih mjera zabranjeno je paljenje korova i drugog poljoprivrednog otpada bez prethodnog obavještavanja vatrogasno – spasilačke jedinice i preduzimanja svih neophodnih radnji s ciljem sprečavanja širenja vatre, naveli su iz Policijske uprave Banjaluka. 

“Za fizička lica koja pale korov i drugi poljoprivredni otpad, bez prethodnog obavještavanja vatrogasno-spasilačke jedinice i nepreduzmanja svih neophodnih radnji u cilju sprečavanja širenja vatre, propisana je novčana kazna od 100 KM do 1.000KM“, podjseća policija.

U slučaju nekontrolisanog širenja vatre potrebno je da odmah o tome obavijesite vatrogasce na broj 123, policiju na broj 122 ili Centar za obavještavanje na broj 112.

Građani, poljoprivrednici i šumski radnici pozivaju se da se pridržavaju zakonskih odredbi, da ne pale vatru na nedozvoljenim mjestima, ne ostavljaju je upaljenu bez nadzora i ne uništavaju prirodu, jer mala nepažnja može imati velike posljedice.

Na području koje pokriva PU Banjaluka, u prethodna tri dana evidentirano je 14 požara. Uglavnom se radi se o požarima suhe trave, niskog rastinja i šume. Podsjetimo, više šumskih požara na otvorenom bilo je aktivno početkom februara i na području općine Gacko.