Tim povodom održan je Međuagencijski koordinacijski forum na kojem su predstavljene vrlo uspješne operativne procedure međuagencijske saradnje koje su uspostavile zatvorske jedinice za vrijeme boravka ovih zatvorenika u prijemnom odjeljenju, za vrijeme izdržavanja kazne, kao i operativne procedure koje se provode za predotpusni program i pripremu za otpust nasilnih ekstremnih zatvorenika.
Tokom foruma predstavljeni su brojni primjeri iz prakse (Zavod za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera u BiH i Kazneno-popravni zavod Bijeljina) o razmjeni informacija i međuagencijskoj saradnji o ovim zatvorenicima, za koje je istaknuto da su veoma izazovni sa aspekta rehabilitacije i resocijalizacije i da veliki broj njih ukazuje na mogućnost recidivizma
. Zatvorski sistemi u BiH uspostavili su zavidan nivo saradnje i sa sistemima socijalne i zdravstvene zaštite i vjerskim zajednicama s ciljem stvaranja adekvatnih uslova za postpenalni prihvat i zajedničke planove aktivnosti za njihov povratak u lokalne zajednice.
Forumu je prisustvovao i ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica koji je istakao da je ovakva razmjena iskustava izuzetno značajna i sa aspekta pojave recidivizma u oblasti opšteg kriminala, te da se upravo ovakvi mehanizmi za postepenalni prihvat trebaju primjenjivati i na ostale zatvorenike, kako i Kantonu Sarajevo, tako i širom Bosne i Hercegovine.
„Na Forumu smo se upoznali sa poduzetim aktivnostima u zakonodavnom smislu i u smislu propisivanja standardnih operativnih procedura vezanih za penalni i postpenalni tretman osuđenih za krivična djela terorizam i učešće na stranim ratištima. Smatram da ove procedure trebaju biti u primjeni i zaživjeti u odnosu na kompletan opći kriminal na teritoriji Bosne i Hercegovine, te da se na isti način postupa i sa počiniocima krivičnih djela iz oblasti općeg kriminala, imovinskog kriminala, zloupotrebe droga itd. To podrazumijeva donošenje Zakona o probaciji koji je MUP Kantona Sarajevo inicirao pred Federalnim ministarstvom pravde i koji nam je neophodan, posebno imajući u vidu da je u Kantonu Sarajevo prošle godine bilo više od 60% povratnika u činjenju krivičnih djela,“ istakao je ministar Katica. Zahvalio se organizatorima Foruma na pozivu, te najavio da će se na nivou Kantona Sarajevo insistirati i zagovarati ista ovakva rješenja s ciljem smanjenja recidivizma, tj. povratnika u činjenju krivičnih djela i njihovog postpenalnog tretmana.
Međuagencijski koordinacijski forum održan je u organizaciji Kancelarije Vijeća Evrope u BiH, Ministarstva pravde BiH, Ministarstva pravde RS-a, Federalnog ministarstva pravde i nevladine organizacije Atlanska inicijativa.