“Katar odbacuje upotrebu izgladnjivanja i opstrukciju dostave humanitarne pomoći kao oružja protiv palestinskog naroda u Gazi”, rekao je ministar vanjskih poslova šeik Mohammed bin Abdulrahman Al Thani tokom zajedničke konferencije za novinare sa turskim kolegom Hakanom Fidanom u Dohi.
“Nastavljamo napore s našim partnerima da okončamo rat u Gazi”, dodao je.
Naglašavajući da Katar nastavlja napore sa svojim partnerima da okonča ovaj rat i vrati strane u prekid vatre, Al Thani je rekao: “Ne možemo prihvatiti gladovanje bratskog palestinskog naroda ili korištenje gladi kao oružja.”
Poručio je da “moraju uložiti napore sa saveznicima da prisile Izrael da dozvoli ulazak humanitarne pomoći”.
“Moramo nastaviti raditi u međunarodnoj zajednici sa svim našim partnerima i poduzeti korake kako bismo izvršili pritisak na Izrael kako bi humanitarna pomoć, gorivo, voda i hrana mogli ući u Pojas Gaze”, rekao je Al Thani.
Naglasio je da nastavljaju koordinaciju s Egiptom i drugim partnerima kako bi napredovali prema drugoj fazi primirja u Gazi, naglašavajući da je cilj trenutnih pregovora oslobađanje zatvorenika i okončanje rata.
Al Thani, koji je napomenuo da je Hamas više puta i otvoreno potvrdio da je spreman osloboditi sve izraelske zatvorenike, rekao je: “Izrael želi da svi zatvorenici budu oslobođeni prije završetka rata u Gazi.”
Katarski ministar izrazio je duboku zabrinutost zbog propasti sporazuma o prekidu vatre u Gazi i izraelskog nastavka napada, “koji su uzrokovali daljnje žrtve, razaranja i pogoršali patnje više od dva miliona Palestinaca.”
Više od 52.200 Palestinaca ubijeno je u Gazi u brutalnim izraelskim napadima od oktobra 2023. godine.
Žrtve su većinom žene i djeca.
Međunarodni krivični sud izdao je u novembru prošle godine naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.
Izrael se također suočava s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog rata u enklavi.
Dotičući se dešavanja u Siriji, Al Thani je izrazio podršku koracima koje je poduzela nova administracija u Damasku u cilju restrukturiranja države i jačanja bratstva među različitim segmentima stanovništva.
“Odbacujemo bilo koju stranku koja nosi oružje u Siriji u nedržavnom kontekstu”, poručio je, navodeći da Katar nastavlja komunikaciju s drugim bratskim zemljama kako bi podržao mirovne napore u Siriji.
Istakao je da su razgovarali i o sankcijama nametnutim Siriji.
“Vrijeme je da se sankcije ukinu. Na taj način moramo olakšati stvari sirijskom narodu. Ne prihvatamo nikakvu intervenciju koja bi naštetila suverenitetu Sirije i odbacujemo bilo koju stranu koja nosi oružje u nedržavnom kontekstu”, naglasio je Al Thani.
U vezi s tvrdnjama da Katar stoji iza studentskih protesta u SAD-u, Al Thani je rekao: “Sve tvrdnje da Katar stoji iza studentskih protesta u SAD-u su potpune besmislice.”
Naglašavajući da su njihovi odnosi s američkim univerzitetima ograničeni samo na obrazovne institucije u Dohi, Al Thani je dodao:
“Svako finansiranje koje Katar pruža obrazovnim ili istraživačkim institucijama je transparentno i vidljivo svima. Katar je miroljubiva zemlja i odigrao je važnu ulogu u mnogim različitim posredničkim misijama.”