„Ono što su mještani Bukove Kose i Bistrice doživjeli nije ništa manje od brutalnog zločina nad prirodom i ljudima. Klizišta, uništen riječni tok, nagomilan otpad, a sve to zarad kratkoročne dobiti. Umjesto da saniraju štetu i odgovaraju pred zakonom, oni sada traže osam miliona maraka da zatvore svoj rudnik? To je uvreda za zdrav razum. Paradoksalno je i duboko zabrinjavajuće da investitor koji je, kopajući ugalj bez zakonskih dozvola, prouzrokovao ozbiljnu ekološku katastrofu sada traži naknadu štete i to od države i lokalnog stanovništva, umjesto da odgovara pred pravosuđem. Umjesto da bude procesuiran zbog devastacije prirodnog dobra, on pokušava naplatiti svoj kriminalni nemar, što predstavlja vrhunac apsurda i poraz pravne države“, poručio je Kasapović.
On naglašava da ovakve pojave predstavljaju jasnu opomenu da se Republika Srpska mora hitno okrenuti ka zakonitom, održivom upravljanju prirodnim resursima, po uzoru na dobre međunarodne prakse.
„U civilizovanim državama ovakvo ponašanje kompanije rezultira krivičnim gonjenjem, a ne dodatnim subvencijama iz budžeta. Ko će odgovarati za uništenje života mještana, za klizišta koja ugrožavaju kuće, za zagađenu vodu? Ova priča je ogledalo propusta institucija koje su morale zaštititi javni interes“, istakao je Kasapović.
On je pozvao nadležne inspekcije, tužilaštvo i resorna ministarstva da reaguju u skladu sa zakonima, te najavio da će tražiti skupštinsku raspravu o načinu na koji se upravlja rudnim resursima.
„Nećemo dozvoliti da se slični scenariji ponove bilo gdje u Republici Srpskoj. Rudarenje bez dozvola, bez plana rekultivacije i bez odgovornosti – to je recept za ekološku katastrofu i društvenu štetu. Ako ovo prođe nekažnjeno, poruka je da svako može doći, uzeti šta želi i otići, ostavljajući za sobom pustoš“, upozorio je.
Kasapović je kazao da Republika Srpska mora čuvati svoja prirodna bogatstva, a ne predavati ih pojedincima za lično bogaćenje na štetu prirodne sredine i stanovništva.
„Za SDS, i za mene lično, očuvanje životne sredine nije dnevnopolitička tema, već temelj opstanka zdravih zajednica. Ako izgubimo rijeke, šume, zemljište, izgubili smo i budućnost“, zaključio je Kasapović.