Karić je bila jedna od učesnica panela “Razgovor gradonačelnika” održanog u sklopu Godišnjeg foruma Strategije EU za Dunavski region.
– Ona je imala priliku razgovarati s gradonačelnicima Beča, Zagreba, Budimpešte, Sofije… Primijetili smo da svi dijelimo slične izazove, ali da možemo ponuditi i zajednička dobra rješenja za sve nas – kazala je Karić.
U fokusu razgovora su bile ‘zelene politike’, klimatske promjene, pitanje otpada, posebno od hrane i druga pitanja.
– Razgovarali smo o tome kako iskoristiti naše turističke potencijale, šta možemo učiniti da zadržimo mlade ljude u našim državama, ali u isto vrijeme omogućiti razmjenu i saradnju, jer je to ono što treba potencirati – rekla je Karić.
Na panelu su bili i mladi iz BiH i svih ostalih zemalja Dunavske regije i gradonačelnica kaže da oni “trebaju biti u fokusu našeg rada”.
– Mislim da je ovo odličan pokazatelj kako i BiH naredne godine, kada bude predsjedavala Dunavskom strategijom, treba uključiti i glavne i veće gradove koji mogu svojim iskustvima pomoći da put nacionalnih zakonodavstava i pitanja koja su važna na državnom nivou budu lakše riješena kroz saradnju – kazala je Karić.
Kada je u pitanju uloga Grada Sarajeva i lokalnih zajednica općenito u procesu evropskih integracija i regionalne saradnje, navodi na primjer da je Sarajevo izabrano za projekt Evropske unije da do 2030. godine bude među 100 klimatski neutralnih gradova.
– Projekata je mnogo, prilike za saradnju se nekako posebno javljaju i u oblasti očuvanja kulturno-historijskog naslijeđa, promociji turizma. Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević je danas istakao da nema nikakvih prepreka da sve glavne gradove Dunavskog regiona promoviramo kao jedinstven turistički potencijal. Dakle, trebamo govoriti o potencijalima, ali i o rješenjima problema za naše sugrađane – zaključila je Karić.