Svijet

Kanadska pokrajina Nova Škotska se pridružila komemoraciji 29. godišnjice od genocida u Srebrenici

Kanadska pokrajina Nova Škotska se pridružila komemoraciji 29. godišnjice od genocida u Srebrenici.

FOTO: PREKOBARE.COM
FOTO: PREKOBARE.COM

Institut za istraživanje genocida Kanada je dobio pismo iz ofisa premijera kanadske pokrajine Nova Škotska Tima Hjustona. U pismu se između ostalog kaže:

Pročitajte još

“Rat u Bosni i Hercegovini je mnoge ostavio bez sigurnog utočišta. Nova Škotska je bila među onim kanadskim pokrajinama koje su dočekale izbjeglice tokom ovog teškog razdoblja u povijesti Bosne i Hercegovine. Svjestan sam da je naporan rad Instituta ya istra\ivanje genocida Kanada rezultirao time da je Kanadski parlament jednoglasno donio historijsku reyoluciju 2015. godine za prepoznavanje mjeseca aprila kao Mjeseca sjećanja, osude i prevencije genocida. Pored toga, 2010. Kanadski parlament je  jednoglasno usvojio i rezoluciju koju je sponzorisao član parlamenta Brian Masse kojom je ustanovljen Dan sjećanja na genocid u Srebrenici u Kanadi.

Divimo se kontinuiranoj posvećenosti Instituta ya istra\ivanje genocida Kanada podizanju svijesti o genocidu u Srebrenici u Kanadi. Nova Škotska poštuje da je Kanadski parlament najvaznije tijelo za obilježavanje genocida u Srebrenici u ime svih Kanađani. Yato se Nova Škotska pridružuje komemorisanju povodom 29. godišnjice od genocida u Srebreniciu u Kanadi. Biće nam čast da obilježimo i komemori[emo  taj dan sa vama zajedno i sa svim Kanađanima”.

Direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada Emir Ramić se zahvalio prrmijeru Nove Škotske Timu Hjustonu i napisao:

Naša je kolektivna odgovornost da se sjećamo genocida u Srebrenici i preduzmemo mjere kako bismo spriječili sadašnje i buduće zločine. Veoma je značajno što se pridružujete kanadskoj jedinstvenoj i značajnoj kulturi sjećanja na genocid u Srebrenici da odamo počast žrtvama i preživjelima, razmislimo o prošlosti i promovišemo svijest za bolju budućnost. Zajedničkim komemorisanjem jačamo našu odlučnost da educiramo i zagovaramo budućnost bez mržnje i nasilja”, saopćeno je iz Instituta za istraživanje genocida Kanada