Entitetski dužnosniti to, pak, nazivaju provokacijom, dok im kolege iz Federacije nedvosmisleno poručuju odgovaraju poštujte državu i njezine institucije. Istodobno, međunarodna zajednica pomno prati sigurnosnu situaciju u Bosni i Hercegovini, dok se diplomatska ofenziva kroz posjete najviših dužnosnika nastavlja.
Visoka evropska povjerenica za vanjsku politiku, Kaja Kallas, jasno je uprla prstom u odgovorne za rušenje države. Rukovodstvo Republike Srpske. Nisu je uvjerile riječi predsjedavajuće Predsjedništva, članice SNSD-a, Željke Cvijanović, stoga je predsjedavajuća podršku antiustavnoj politici danas potražila u Mađarskoj.
“Ovo jeste lov na vještice koji ne može nikako završiti dobro. Ono što mene razočarava dodatno je činjenica da sve evropske zemlje apsolutno znaju šta je u pitanju i kad s njima pričate privatno onda oni kažu pa jeste nije normalno da jedan stranac može da mijenja vaše zakone ali eto tako se desilo. Kako je moguće da mogu prihvatiti takvu praksu i onda reći da je BiH na evropskom putu?“, kazala je Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH, prenosi N1
Cvijanović je odbacila i poziv druga dva člana Predsjedništva na djelovanje EUFOR-a, kao podrške u aktivnostima hapšenja osumnjičenih za rušenje ustavnog poretka BiH. Slična poziv ranije je uputio i ministar vanjskih poslova, no, uprkos brojnim posjetama evropskih zvaničnika, osim uvjeravanja da je EUFOR spreman da očuva mir i stabilnost u zemlji, mogućnost asistencije u hapšenju, ne spominju.
“U ovom trenutku postoji pitanje da li SIPA može sama da izvrši to i što će se desiti ukoliko bi MUP RS išao protiv, postavlja se pitanje da li na neki način EUFOR ili diplomatskim načinima se može obezbijediti da MUP RS u tom slučaju ne učestvuje, odnosno ne odreaguje, i to su ta neka praktična pitanja o kojima se razgovara“, kazao je Adi Ćerimagić, analitičar.
Istovremeno, SIPA danas vježba s policijom Brčko Distrikta. Jučer su učestvovali u akciji hapšenja, između ostalog i na području entiteta Republika Srpska. Ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan, ocijenio je sve provokacijom kojom se pokušava izazvati sukob SIPA s MUP-om RS. Stižu i reakcije na ovu izjavu.
“To je već protivustavno djelovanje, zašto? Zato što BiH ima svoje zakone, ti zakoni pokrivaju djelovanje i SIPA-e kao policijske agencije, na prostoru cijele BIH i OSA-e i Direkcije, i sve aktivnosti koje oni provode u skladu sa svojim mandatom su potpuno ustavne i zakonite i nijedan niži akt bilo kojeg organa ne može osporiti njihovo djelovanje“, ističe Kemal Ademović, delegat NiP-a u PS BiH.
“Ja se nadam i u MUP-u RS da će preovladati profesionalci koji će izvršavati zakone i entiteta i države i neće dozvoliti da ih neko zbog svojih postupaka, zbog zaštite svojih nekih interesa dovede u situaciju da pucaju na svoje kolege”, kazao je Šerif Špago, zastupnik SDA u PS BiH.
Nakon Njemačke i Austrije, koje su Miloradu Dodiku ekspresno uvele sankcije, zabrana putovanja u ove zemlje, čeka se odgovor ostatak Unije. No, ujedinjene reakcije teško da će biti. Hrvatska se već protivi, a najtvrđi protivnik, još jednom su ponovili, je Mađarska.
“Ova Vlada nikad nije dala doprinos i nikad neće pristati na sankcije koje bi demokratski izabrane rukovodioce pogodile. Nismo to učinili ranije nećemo ni ubuduće, nikad nećemo glasati, neće biti uvedeno jer je potrebna saglasnost“, kaže Peter Szijjarto, ministar vanjskih poslova Mađarske.