CNN navodi da bi ovaj potez mogao da ugasi glavne online izvore koji prate dešavanja u vezi sa najbrojnijim oružanim snagama na svijetu.
Američka televizija prenosi da nova pravila stupaju na snagu 1. marta, u vrijeme kada Kina ubrzano razvija i modernizuje svoju armiju kako bi parirala vojnoj moći SAD.
Navodi se da je ovo posljednji u nizu poteza koje je kineski predsjednik Si Đinping povukao u okviru opširne kampanje za jačanje nacionalne bezbjednosti i zaštitu državnih tajni u trenutku pojačanih geopolitičkih napetosti.
Ti Sijevi napori su, prema ocjeni CNN-a, stranim posmatračima još više otežali napore da otkriju šta se dešava u Kini.
Nove sveobuhvatne mjere bi mogle da imaju veliki uticaj na kineske vojne blogere i komentatore, koji često brzo podijele na internetu fotografije ili informacije vezane za nove oružane sisteme, postavljenja na funkcije u Narodnooslobodilačkoj armiji i pokrete njenih trupa.
Takve javno dostupne informacije koje su objavljivali kineski vojni entuzijasti često su bili važan izvor podataka za one koji iz svijeta prate razvoj i kretanje vojske pod komandom Pekinga, prenosi Kurir.
Novi propisi će se, prema dokumentu koji je objavila kineska vlada, pozabaviti problemima poput “širenja lažnih informacija o vojsci” i “curenja vojnih tajni”.
Lista zabranjenih tema uključuje sve od razvoja i testiranja oružanih sistema do vojnih vježbi i raspoređivanja trupa, kao i podatke o organizacionoj strukturi, zadacima i borbenim sposobnostima vojnih jedinica koje Peking nije zvanično objavio.
Navodi se da se propisi odnose na individualne korisnike interneta i osobe “koje pružaju onlajn informacije o vojsci”, što obuhvata sajtove specijalizovane za vojna pitanja, kolumniste koji prate vojsku i naloge na društvenim mrežama koji su fokusirani na nju.
O ozbiljnosti odluke svjedoči i podatak da je set propisa zajednički objavilo 10 Vladinih ministarstava i organa Komunističke partije Kine, uključujući glavnu agenciju za nadzor interneta, glavnu vojnu komandu i ministarstva za javnu bezbjednost, državnu bezbjednost, kao i kulturu i turizam.
CNN podsjeća da su informacije koje su objavljivali vojni blogeri do sada pružale ključni uvid u razvoj Sijeve vojske.
U decembru prošle godine na internetu su se, na primjer, pojavili snimci i fotografije letjelice za koju se vjeruje da je kineski stelt borbeni avion nove generacije, što je izazvalo veliku pažnju kako u samoj zemlji, tako i u svijetu.